Trwa ładowanie...
d20gxoq
energetyka
20-09-2011 11:12

Islandia pokaże nam, jak korzystać z energii geotermalnej

Polska i Islandia podpisały dziś we Wrocławiu memorandum o współpracy w zakresie energetyki odnawialnej. Uroczystość odbyła się podczas 2 dnia nieformalnego posiedzenia ministrów do spraw energii Unii Europejskiej. We wrocławskim spotkaniu biorą udział oprócz ministrów energii z krajów Unii między innymi ministrowie z krajów EFTA, czyli Europejskiej Strefy Wolnego Handlu, do której należy Islandia.

d20gxoq
d20gxoq

Z naszej strony memorandum podpisał wicepremier Waldemar Pawlak, z islandzkiej minister przemysłu, energetyki i turystyki Katrin Juliusdottir.

Szef resortu gospodarki podkreślił, że Islandia jest krajem, który ma wielkie osiągnięcia w dziedzinie energii geotermalnej. - Jest to symboliczny moment, szczególnie kiedy ceny energii, ceny ropy Europie są wysokie, tym bardziej te niekonwencjonalne źródła energii nabierają znaczenia - zaznaczył Waldemar Pawlak. Dodał, że energia geotermalna w Polsce ma dość bogate zasoby, ale niewykorzystane jeszcze w praktyczny sposób.

Katrin Juliusdottir zaznaczyła, że energia tego typu w Islandii jest powszechnie wykorzystywana. 90% procent domów jest ogrzewanych dzięki niej, a 27 procent energii elektrycznej pochodzi z tego źródła.

Minister dodała, że choć energii geotermalna w Islandii jest wykorzystywana od dawana, to współpraca z innymi krajami w tej dziedzinie jest bardzo ważna.

Polskie firmy i naukowcy współpracują już Islandią w zakresie geotermii na różne sposoby, ale teraz mamy okazję do sformalizowania tego - zaznaczyli ministrowie.

W Polsce działa 16 zakładów wydobywających wody geotermalne - o temperaturze ponad 20 stopni - które są wykorzystywane do celów grzewczych, leczniczych i rekreacyjnych.

d20gxoq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20gxoq