Trwa ładowanie...
d2m5ovq

Izba Zbożowo-Paszowa: rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą ziarna

Według Izby Zbożowo-Paszowa, rolnicy nie akceptują cen oferowanych przez przetwórców i wstrzymują się ze sprzedażą ziarna. Taka sytuacja trwa od żniw, obecnie przedmiotem handlu jest jedynie rzepak i kukurydza.

Share
d2m5ovq

Handel ziarnem na rynku krajowym pozostaje wyraźnie uszczuplony. Mało jest ofert sprzedaży pszenicy i pozostałych zbóż.

"W wielu przypadkach cały czas notuje się rozbieżności pomiędzy cenami oferowanymi, a cenami żądanymi przez rolników za ziarno. Tak więc impas na rynku cały czas trwa. Generalnie sprzedający i kupujący nie akceptują cen oferowanych przez obie strony" - informuje Izba. Dlatego przetwórcy realizują wcześniej zawarte kontrakty lub starają się kupować ziarno na bieżąco na rynkach lokalnych, po niskich cenach.

W opinii ekspertów Izby, nieco więcej ofert sprzedaży ziarna powinno pojawić się w listopadzie br., gdyż drobni producenci, którzy przechowują ziarno w mało profesjonalnych warunkach (szopach, wiatach) będą chcieli zrobić miejsce na przechowanie sprzętu rolniczego przed nadejściem zimy.

Opady deszczu, które wystąpiły w ostatnich dniach w wielu regionach kraju spowolniły zbiory kukurydzy. Podaż kukurydzy mokrej jak i suchej z wolnego rynku jest niewielka, co jest wynikiem słabych plonów i zbiorów. Wielu rolników decyduje się na magazynowanie ziarna.

d2m5ovq

Wytwórnie pasz kupują kukurydzę głównie w ramach wcześniej zawartych kontraktów. W zależności od regionu kraju, ceny oferowane przez firmy skupowe i przetwórców za kukurydzę mokrą (30 proc. wilgotności) wynoszą około 450-480 zł/t. Do tych cen rolnicy otrzymują dopłaty (5-12 zł) za każdy procent poniżej przyjętego poziomu wilgotności. Ceny oferowane za kukurydzę suchą są na poziomie 640-680 zł/t z dostawą.

Krajowa podaż kukurydzy uzupełniana jest kukurydzą ukraińską. Jakość ukraińskiego ziarna nie jest jednak najlepsza (połamane ziarna, zanieczyszczenia). Ceny tego zboża na granicy kształtują się na poziomie około 620-630 zł za tonę.

W połowie ubiegłego tygodnia, ceny ziarna oferowane przez przetwórców za ziarno z dostawą do punktów skupu kształtowały się następująco: pszenica konsumpcyjna (12,5 proc. białka) - 660 - 690 zł/t, żyto konsumpcyjne - 500 - 550 zł/t, a ok. 30 zł na tonę tańsze jest ziarno paszowe. Pszenżyto kosztowało 570 - 610 zł/t, jęczmień paszowy - 580 - 620 zł/t, a kukurydza - 640 - 680 zł/t.

Eksport ziarna drogą morską cały czas jest niewielki. Wywożone są obecnie niewielkie partie pszenicy, kukurydzy i owsa.

Za dobrej jakości pszenicę eksporterzy oferują 690-695 zł za tonę. Finalne ceny zależą od odbiorcy, parametrów ziarna i terminu dostawy oraz aktualnych notowań cen ziarna na giełdzie MATIF i kształtowania się kursu euro w dniu podpisywania kontraktu.

d2m5ovq

Podziel się opinią

Share
d2m5ovq
d2m5ovq