ycipk-4jzp5v

Jaja na Wielkanoc będą tanie. Producenci: "Jest nadpodaż"

Na polskim rynku pojawiła się rekordowa liczba kur, a co za tym idzie jaj jest tak dużo, że za sztukę płacimy niecałe 30 groszy. - Zwiększona podaż musi oznaczać zaostrzenie walki konkurencyjnej - oceniają eksperci.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jajka są w tym roku wyjątkowo tanie.
Jajka są w tym roku wyjątkowo tanie. (East News, Fot: Marek Konrad/REPORTER)
ycipk-4jzp5v

- Dla producentów jaj w Polsce rosnący popyt w okresie poprzedzającym Wielkanoc nie jest powodem do radości. Jaj na rynku jest zbyt dużo, a ceny uzyskiwane przez hodowców są raczej niskie - poinformowała PAP dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz Katarzyna Gawrońska.

W 2018 roku na plolskim rynku pojawiło się rekordowe 36,5 mln kur niosek. Jak szacuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, rok 2019 będzie dla branży szczególnie trudny, bo zbyt duża liczba jaj na rynky wymusza wojnę cenową.

Jedno jajo klasy M w handlu detalicznym kosztuje około 28-29 groszy. Tymczasem jeszcze w styczniu tego roku takie samo jajko kosztowało około 59 groszy.

ycipk-4jzp5v

Obejrzyj: Firmy powoli przechodzą transformację cyfrową. "30-37 proc. ma strategię"

Jak podaje resort rolnictwa, pod koniec marca średnia cena sprzedaży jaj dużych (L) wynosiła 33,4 groszy za sztukę i była niższa o ponad 21 proc. niż przed rokiem

Na tym nie koniec problemów branży drobiarskiej. Klienci coraz częściej wybierają jaja z hodowli ekologicznych. Większość dużych sieci supermarketów całkowicie zakazała sprzedaży jaj z chowu klatkowego - najtańszego, ale też najgorszego z punktu widzenia dobrostanu zwierząt.

ycipk-4jzp5v

- Obserwując rynek widzimy, że najwięksi producenci realizują lub planują nowe inwestycje w alternatywne systemy chowu. Jednocześnie nie zmniejszają oni jednak swojego potencjału klatkowego. W związku z tym nadpodaż jaj na polskim rynku będzie rosła. Szacujemy, że w naszym kraju jest o około 30-35 procent jaj za dużo w stosunku do wewnętrznego wykorzystania - powiedziała Gawrońska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4jzp5v

ycipk-4jzp5v
ycipk-4jzp5v