Trwa ładowanie...

Jak dobrze wybrać agencję pracy?

Jak wybrać agencję pracy, która pomoże znaleźć tymczasowe zatrudnienie, na co uważać i jakie prawa mają jej pracownicy? Rozmowa z Anną Toporowską, ekspertką agencji zatrudnienia Manpower

Jak dobrze wybrać agencję pracy?Źródło: Thinkstockphotos
dv5gs7w
dv5gs7w

- Czy można oszacować, ile osób korzysta z pomocy agencji pracy?

- Na rynku istnieje blisko 4 tys. agencji zatrudnienia, większość z nich to osoby fizyczne, aczkolwiek co roku, około 500 podmiotów zostaje wykreślonych z rejestru. Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia, najwięcej tego typu agencji działa w województwie mazowieckim, śląskim, wielkopolskim i dolnośląskim, najmniej w podlaskim, świętokrzyskim oraz warmińsko-mazurskim - pokrywa się to z mapą zatrudnienia w Polsce. W 2012 roku w agencjach zrzeszonych przez Polskie Forum HR pracę świadczyło 185 804 osób, porównując te dane do roku 2011, mamy do czynienia ze spadkiem na poziomie 6,77 proc. (w 2011 agencje zatrudniły 199 303 osób). W marcu 2013 roku firma Eurociett, która jest europejskim stowarzyszeniem agencji pracy, opublikowała najnowszy raport dotyczący pracy tymczasowej, który wykazał, że liczba pracowników tymczasowych w przeliczeniu na pełnoetatowych pracowników tymczasowych w 2011 roku, wyniosła 12,4 mln osób i w porównaniu do roku 2010 wzrosła o 2 mln, czyli o prawie 20 proc.

*- Z nowych przepisów, dotyczących zakładania agencji pracy, które weszły w życie pod koniec sierpnia 2013 roku, wynika, że do utworzenia agencji pośrednictwa pracy wystarczy jedynie posiadać telefon na kartę, bez opłacanego stałego abonamentu. *

- Może to oznaczać zwiększone ryzyko dla poszukujących pracy. Osoby chcące skorzystać z usług agencji pracy, powinny być zapoznane z pewnymi informacjami, które pozwolą na sprawdzenie wiarygodności tych firm.

- Czy agencje zatrudnienia podlegają jakiejkolwiek państwowej kontroli?

- Podlegają weryfikacji przez wiele instytucji państwowych i kontrolnych, a zatem te profesjonalne i legalnie działające w Polsce zobowiązane są do posiadania certyfikatu o dokonaniu wpisu do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia. Wykaz zarejestrowanych agencji jest ogólnodostępny w internecie. Największe agencje są członkami Polskiego Forum HR.

dv5gs7w

- Jak bezpiecznie wybrać agencję pracy?

- Zgodnie z przepisami, każda agencja pracy jest zobligowana do posiadania certyfikatu o dokonaniu wpisu do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia. Pamiętajmy, by przed podjęciem współpracy zapoznać się szczegółowo z wykazem zarejestrowanych agencji, który jest ogólnodostępny na stronie internetowej: http://www.kraz.praca.gov.pl/ oraz sprawdzić, czy agencja pracy jest zrzeszona z Polskim Forum HR. Istotną kwestią jest również sprawdzenie, czy dana agencja posiada aktualne ubezpieczenie, które nie zawiera jedynie polisy OC, ale dodatkowo zawarte w niej klauzule, dotyczące głównie odpowiedzialności pracodawcy z tytułu szkód osób trzecich oraz wypadków przy pracy. Warto wybierać sprawdzone, certyfikowane firmy, które funkcjonują co najmniej rok i wywiązują się terminowo ze zobowiązań wobec innych pracowników tymczasowych. Istotnym źródłem informacji mogą być opinie znajomych, którzy już mieli okazję współpracować z agencją pracy, fora internetowe - w tym przypadku trzeba być ostrożnym w ocenie
wiarygodności opinii, a także lokalna prasa.

- Czy agencje zatrudnienia mają prawo pobierać opłaty za usługi?

- Pośrednik pracy nie ma prawa domagać się od poszukującego pracy opłat. W przypadku pracy za granicą, jedynymi kosztami pracownika, którego rekrutuje agencja pracy, mogą być bilety lotnicze/autokarowe, koszt wizy czy też specjalistyczne tłumaczenia dokumentów.

- Co powinien wiedzieć pracownik agencji pracy tymczasowej na temat swoich praw?

- Każdą agencję oraz pracodawcę, który zleca zapotrzebowanie na pracownika tymczasowego, obowiązują przepisy prawne, które głównie określają, że wykonywanie pracy tymczasowej u danego pracodawcy nie może trwać dłużej niż łącznie 18 miesięcy w ciągu 3 lat, a jego wynagrodzenie musi być takie samo, jak wynagradzanie pracownika zatrudnionego bezpośrednio w firmie na analogicznym lub podobnym stanowisku. Nie wolno też powierzać pracownikowi tymczasowemu pracy szczególnie niebezpiecznej w warunkach szkodliwych dla zdrowia. Pracownik tymczasowy pracuje pod nadzorem i kierownictwem pracodawcy, a agencja pracy pozostaje jedynie jego formalnym pracodawcą, a także odpowiada w pełnej wysokości powstałej szkody osób działających na jej zlecenie. Agencja, jako formalny pracodawca, ma również obowiązek sporządzenia formularza ZUS IWA i karty zdarzenia statystycznego.

Warto pamiętać, że …nie każda firma doradztwa personalnego jest agencją pracy tymczasowej - niektóre firmy specjalizują się jedynie w rekrutacji stałej, a więc osoby poszukujące pracy tymczasowej powinny zgłaszać się do podmiotów świadczących głównie takie usługi. Wysokiej jakości specjaliści mogą szukać możliwości zatrudnienia w agencjach zatrudnienia specjalizujących się w rekrutacjach w danej branży, np. sektorze IT, inżynierii, czy finansów.

MD,JK,WP.PL

dv5gs7w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv5gs7w