Jak oszczędzać na wodzie? Proste kroki do zmniejszenia wydatków
Oszczędzanie warto zacząć od zmiany codziennych nawyków. Wystarczy rozmyślnie wykonywać każdą czynność, by w efekcie zminimalizować zużycie wody.
28.03.2016 | aktual.: 13.04.2016 14:37
Ekologiczne podejście do życia ma korzystny wpływ nie tylko na kondycję planety, ale także na zasobność twojego portfela. Wydatki na wodę to jeden z kluczowych elementów budżetu domowego. Istnieją łatwe sposoby, aby je ograniczyć.
Oszczędzanie warto zacząć od zmiany codziennych nawyków. Płukanie naczyń pod bieżącym strumieniem, rozkręcony kran podczas mycia zębów czy częste spłukiwanie toalety to pieniądze wyrzucone w błoto. ##Zakręcaj kran i ogranicz kąpiele w wannie Czynności higieniczne pochłaniają zazwyczaj więcej wody niż to konieczne. Bezmyślne rozkręcanie kranu może prowadzić do jednorazowego wylania nawet 20 litrów. Dla porównania, do wypłukania jamy ustnej wystarczy zaledwie pół litra. W tym przypadku, niezbędny okaże się zwykły kubek. Pomoże wyrobić praktyczny nawyk i ograniczyć zużycie płynu do wystarczającej ilości.
Kto nie lubi długich i relaksujących kąpieli? Przygotowanie domowego spa wymaga jednak wypełnienia wanny po brzegi wodą w ilości nawet ok. 200 litrów. Jest to bez wątpienia kosztowna przyjemność. Nie trzeba z niej całkowicie rezygnować, ale na co dzień lepiej przerzucić się na oszczędniejszą formę.
Do codziennej higieny powinien wystarczyć szybki prysznic, który generuje zużycie ok. 60 litrów wody (w ciągu 4 minut). Jeśli nie rozkręcasz silnego strumienia wody, która leje się na darmo, oszczędność może być naprawdę duża. Warto wdrożyć system mycia pod prysznicem w trzech krokach - namoczyć ciało i włosy, wyłączyć wodę, użyć kosmetyków i spłukać. ##Chcesz wydajnie myć naczynia i robić pranie? Najprostszym ograniczeniem kosztów związanych z myciem naczyń jest jednorazowy wydatek na zmywarkę. Nowoczesne urządzenia dysponują programami eko i pobierają niewielkie ilości wody. Zazwyczaj, jest to ok. 10 litrów podczas jednego cyklu, czyli o połowę mniej niż w przypadku zmywania ręcznego.
Jeśli jednak wybierasz drugą opcję, zminimalizuj użycie bieżącego strumienia, napełniając miskę lub komorę zlewu. Zużytą wodę możesz dodatkowo spożytkować. Idealnie nada się do spłukania toalety lub podlania kwiatów (pod warunkiem, że służyła np. do płukania szklanek i nie zawiera środków chemicznych).
Uruchamianie pralki bez potrzeby również generuje spore wydatki. Nie wstawiaj prania, jeśli nie jesteś w stanie wypełnić całego bębna. Włącz urządzenie dopiero po nagromadzeniu sterty ubrań. Im więcej cyklów, tym więcej straconych pieniędzy. Niektóre pralki posiadają oszczędne programy (np. szybkie pranie), które usprawniają pranie połowy załadunku. ##Zaoszczędź na wodzie w kuchni Tak jak mycie naczyń, płukanie warzyw czy owoców nie wymaga, aby woda lała się wartkim strumieniem. Gdy wykonujesz kilka czynności na raz, np. sięgasz po coś do lodówki, zawsze pamiętaj o zakręceniu kranu.
Zadbaj o odpowiednie wyposażenie kuchni. Jeden duży garnek nie posłuży do przygotowania wszystkich potraw. Do ugotowania pojedynczych produktów warto użyć małego, półlitrowego rondelka. Wypełnienie 2-litrowego pojemnika w celu przyrządzenia jajka na twardo to marnotrawstwo zarówno wody, jak i energii, potrzebnej do ogrzania całości.
Ze względów ergonomicznych, nie zapominaj także o stosowaniu pokrywek. Gotowanie pod przykryciem pozwala oszczędzić gaz czy energię elektryczną. Przede wszystkim jednak - znacznie ogranicza parowanie wody, dzięki czemu nie trzeba jej uzupełniać. ##Zlikwiduj przecieki i zainwestuj w ekonomiczne urządzenia Nieszczelna wanna, przeciekający kran czy zepsuta spłuczka generują kolejne, niepotrzebne koszty. Sprawdź stan wszystkich urządzeń sanitarnych. Wystarczy, że z kilku miejsc sączą się pojedyncze krople, a wraz z nimi uciekają pieniądze. Możesz temu zapobiec bez wzywania specjalisty. Wybierz się do sklepu hydraulicznego i samodzielnie dokonaj drobnych napraw.
Kolejnym krokiem jest zakupienie urządzeń, ograniczających upływ wody. Nowoczesne baterie korzystają z funkcji automatycznego mieszania wody i mają wbudowany ogranicznik jej przepływu. Jeśli dysponujesz większą ilością gotówki, rozważ zakup termostatycznej baterii, które automatycznie ustawia zadaną temperaturę.
Krany warto także wyposażyć w perlatory. Są to charakterystyczne sitka, które napowietrzają wodę i wzburzają jej strumień. Urządzenie kosztuje zazwyczaj ok. 10-30 zł, ale pomaga zaoszczędzić nawet ok. 25 proc. wody.
Nie mniejsze znaczenie ma zastosowanie oszczędnych spłuczek. Jedno spłukanie wody w muszli klozetowej zużywa zazwyczaj ok. 6-9 litrów wody. Dzisiaj standardem są już przyciski dwudzielne, pozwalające zmniejszyć zużycie wody nawet o połowę (odpowiednio od 3 do 4,5 litrów). Niektóre zamiast podziału posiadają przycisk stop, pozwalający na zatrzymanie fali w dowolnym momencie.
Zobacz także: Solidny jak emeryt. Tak babcie i dziadkowie płacą rachunki