Trwa ładowanie...

Jak płacić 236 zł podatku rocznie? Księża znają odpowiedź

53,2 mld zł – tyle podatku zapłacili wszyscy Polacy, księża w formie ryczałtu od przychodów tylko 13,3 mln zł – wynika z danych Ministerstwa Finansów. Statystyczny Polak zapłacił 2184 zł podatku dochodowego, a statystyczny ksiądz zaledwie 236 zł. W 2013 r duchowni zapłacili podatek ponad dziewięciokrotnie niższy niż zwyczajni zjadacze chleba

Jak płacić 236 zł podatku rocznie? Księża znają odpowiedźŹródło: AFP, fot: Andrei Pungovschi
d3kiiko
d3kiiko

Statystyczny Polak zapłacił 2184 zł podatku dochodowego, a statystyczny ksiądz zaledwie 236 zł. W 2013 r .duchowni zapłacili podatek ponad dziewięciokrotnie niższy niż zwyczajni zjadacze chleba - wynika z danych Ministerstwa Finansów.

Pełnienie funkcji duszpasterskich przez osoby duchowne, które osiągają przychody ze swojej działalności nakłada na nich obowiązek rozliczenia się z fiskusem w formie ryczałtu. Stawki wahają się w przedziale 420 zł – 1502 zł dla proboszcza i 127 zł – 486 zł dla wikariusza w zależności od wielkości parafii. Średnio wypada 236 zł na głowę rocznie.

Dodajmy, że unormowania dotyczące opodatkowania duchownych są uregulowane w art. 42-51 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Przepisy te obowiązują wikariuszy i proboszczów wszystkich wyznań.

JK

d3kiiko
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kiiko