Trwa ładowanie...

"Jak PO nie robi polityki, nie buduje mostów"

Wiceszef klubu PJN Paweł Poncyljusz skrytykował opóźnienia w budowie dróg i stadionów w Polsce. Polityka jest często ważniejsza niż bezpieczeństwo - ocenił. Poseł mówił m.in. o budowie trasy S8 - według niego - "najdroższej drogi świata".

Share
"Jak PO nie robi polityki, nie buduje mostów"Źródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d6yr84b

PJN zorganizował w sejmie konferencję prasową pt. "Jak PO nie robi polityki, nie buduje mostów". Poncyljusz analizował przykład autostrady A1 na odcinku między Świerklanami a Gorzyczkami. Jak mówił, to przypadek konkretny, i - jak sądzi poseł PJN - nie jedyny, "który jest splotem różnych błędów decyzyjnych".

Poncyljusz przywołał m.in. sprawę budowy mostu na autostradzie A1 - jak mówił - "dość nietypowego, o takiej technologii, której do tej pory nigdzie na świecie na tego typu trasach nie przygotowano".

Projekt mostu - powiedział Poncyljusz - który ma przeprowadzić autostradę "nad bardzo maluteńkim strumyczkiem (...) również według wykonawcy grozi katastrofą budowlaną". Ponadto - kontynuował polityk - koszt tego mostu wyniesie ok. trzykrotnie więcej niż pierwotnie planowano.

d6yr84b

Zaznaczył, że projekt mostu pochodzi od konsorcjum MGGP i spółki Complex Projekt. - Firma projektowa ma wyłączność na ten projekt; GDDKiA go nie odkupuje, a więc staje się niewolnikiem projektodawcy - ocenił.

Według Poncyljusza, pierwsze uwagi, że technologii takiej nie stosowano przy budowie tego rodzaju tras i istnieje ryzyko, iż most może pękać, wykonawca zgłaszał już w 2009 roku.

- Pewien fragment w mniejszej skali już został wybudowany i w tej chwili GDDKiA zgodziła się na to, by zburzyć ten fragment, uznano że trzeba budować to od nowa - powiedział, dodając że to "materializuje" pojawiające się wcześniej uwagi dotyczące bezpieczeństwa.

Oznacza to stracone dwa lata - konkludował poseł - bo od 2009 roku "wiadomo było, że jest problem i nikt nie podejmował żadnych konkretnych decyzji."

d6yr84b

Wiceszef klubu PJN odniósł się także do budowy trasy S8. - To jeden z rekordów świata. To jest ta obwodnica Warszawy, która jest najdroższą drogą na świecie. Bije na głowę autostrady budowane w górach, z tunelami. A jest budowana na płaskim terenie w okolicy Warszawy - powiedział.

- Polskie budowy - opóźnienia, budowy nie tylko dróg, ale - jak się okazuje - także stadionów, polityka ważniejsza niż bezpieczeństwo na zasadzie takiej: nie ruszajmy sprawy, niwelujmy jakiekolwiek spory - ocenił.

Zdaniem posła PJN, to co można w takiej sytuacji zrobić, to "po pierwsze, zmienić szefów GDDKiA". - Przypomnę, że od kilku lat kieruje tą instytucją pan, który jest tylko pełniącym obowiązki - stwierdził. Zaznaczył też, że przy budowie dróg powinny współpracować osoby doświadczone w tej sprawie.

Poncyljusz pytany był także o posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, które ma być poświęcone m.in. cyberbezpieczeństwu. - Jest pytanie, czy dziś na RBN padną jakieś konkrety, tzn. propozycje pewnych działań, uruchomienie pewnych procedur czy też informacja o tym, że jesteśmy zagrożeni - powiedział.

Zaznaczył, że cyberterroryzm jest obecnie "poważną kwestią, ale tym się zajmuje np. OBWE". - Nie wiem, co takiego skłoniło pana prezydenta do zwołania RBN. Mam nadzieję, że położy na stole konkretne analizy czy propozycje - dodał poseł PJN.

d6yr84b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6yr84b
d6yr84b