Jak PUP w Gdańsku aktywizuje zdolnych bezrobotnych
Pomorska Fabryka Designu to lokalna odpowiedź Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku na innowacyjny pomysł aktywizacji bezrobotnych powyżej 50. roku życia
Pomorska Fabryka Designu to lokalna odpowiedź Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku na innowacyjny pomysł aktywizacji bezrobotnych powyżej 50. roku życia, który pierwotnie stworzony został w Szwajcarii. Pierwsze efekty pracy uzdolnionych artystycznie uczestników polskiego projektu można podziwiać (i kupować) w specjalnie stworzonym sklepie internetowym.
Już na początku roku, gdy na stronach Onetu informowaliśmy o rekrutacji do projektu, wiadomo było, że Powiatowy Urząd Pracy w Gdańsku wiąże z Pomorską Fabryką Designu wyjątkowe nadzieje.
- Wytworzone przez uczestników projektu przedmioty oferować będziemy nie tylko nabywcom w Polsce. Z naszą ofertą chcemy wejść na rynek europejski, a także amerykański - mówił nam Łukasz Iwaszkiewicz Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku.
Program Pomorska Fabryka Designu miał przyciągnąć uzdolnionych bezrobotnych po 50-tce, którzy będą projektować i tworzyć towary - biżuterię, zabawki, odzież, ozdoby, a nawet meble. Przedmioty wytworzone przez uczestników programu to rzeczy gustowne, nowoczesne w formie, ale jednocześnie praktyczne.
- Uczestnicy programu przeszli już szkolenie z obszaru designu, projektowania i marketingu. Każdy z nich założył także przy naszym wsparciu finansowym własną działalność gospodarczą, w ramach której wytwarzane są unikatowe przedmioty codziennego użytku. Teraz rozpoczynamy etap "sprzedażowy". Przedmioty stworzone przez uczestników projektu są sprzedawane za pośrednictwem sklepu internetowego - tłumaczy Łukasz Iwaszkiewicz.
Kilka dni temu na stronie www.100palcow.com uruchomiony został sklep internetowy, gdzie oglądać i kupować można prace stworzone przez uczestników programu.
MA