Trwa ładowanie...

Jak spłacić kredyt we frankach? Banki nie pomogą!

Czy wprowadzone z wielkim rozgłosem przez posłów nowe przepisy kredytowe rzeczywiście ulżą Polakom zadłużonym w szwajcarskich frankach? Może kiedyś, ale na pewno nie teraz. Choć już w piątek ustawa antyspreadowa wchodzi w życie, niewiele się zmieni. Bo jak sprawdziliśmy w bankach, oczekiwane z wielką nadzieją obniżenie rat na razie nie będzie proste

Jak spłacić kredyt we frankach? Banki nie pomogą!Źródło: Jupiterimages
d32ntnh
d32ntnh

Od dziś obowiązuje osławiona ustawa, która pozwala spłacać kredyty bezpośrednio w obcej walucie. Można więc samemu kupić franki w kantorze, spłacić nimi ratę, uniknąć pobieranej do tej pory przez banki marży kursowej (czyli spreadu) i zaoszczędzić w ten sposób kilkadziesiąt złotych miesięcznie. To miała być recepta na tarapaty, w które wpadło 700 tys. polskich rodzin zadłużonych w drożejącej w szaleńczym tempie szwajcarskiej walucie. Czyżby?

Sprawdziliśmy w kilku bankach jak w praktyce wygląda możliwość spłaty walutowych kredytów z pominięciem kosztownych spreadów. Dzwoniliśmy jako zwykli klienci, którzy chcą dowiedzieć się co mają zrobić, by skorzystać na przyznanych im prawach. – Czy mogę przyjść do banku i sam wpłacić franki? Czy potrzeba dodatkowych umów? – zadawaliśmy najprostsze pytania.

I co usłyszeliśmy? – Nie mamy wytycznych z centrali, nie posiadamy kont walutowych, być może trzeba będzie podpisać aneks do umowy (choć ustawa tego absolutnie nie przewiduje!) – bankowcy piętrzyli problemy, nie wiedzieli jak pomóc klientom i byli kompletnie nieprzygotowani.

d32ntnh

Czy to jedynie trudne początki wdrażania nowego prawa? Niekoniecznie. Ekonomiści nie mają wątpliwości, że bankom nie na rękę są nowe przepisy ponieważ oznaczają dla nich mniejsze zyski z pożyczek. Wymuszenie od nich lepszych warunków kredytowych może więc okazać się prawdziwą drogą przez mękę.

Marta Chmielewska-Racławska z Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego Bankom grożą sankcje Banki powinny być przygotowane do wdrożenia przepisów ustawy. Jeśli doszło do naruszenia lub złamania przepisów, a klient poniósł z tego powodu szkodę, może dochodzić swoich praw przed sądem. Komisja Nadzoru Finansowego może też zastosować wobec banku sankcje.

d32ntnh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32ntnh