Jak właściwie przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej? (WIDEO)
Idziesz na rozmowę o pracę? To pół sukcesu! Warto jednak sprawić, aby to pół sukcesu przerodziło się w cały – w postaci propozycji zatrudnienia. Pomoże nam w tym właściwe przygotowanie do rozmowy.
W trakcie procesu poszukiwania pracy wykonujemy szereg czynności. Na początku tworzymy plan działania, przygotowujemy CV i list motywacyjny dostosowane do konkretnej firmy lub stanowiska, wreszcie aplikujemy w odpowiedzi na ogłoszenie lub też przesyłamy swoje dokumenty nawet bez ogłoszenia. W pewnym momencie otrzymujemy telefon z zaproszeniem na rozmowę rekrutacyjną. Pół sukcesu już za nami. Warto jednak sprawić, aby to pół sukcesu przerodziło się w cały – w postaci propozycji zatrudnienia. Pomoże nam w tym właściwe przygotowanie do rozmowy.
W momencie zaproszenia na rozmowę mamy konkretne doświadczenie zawodowe, wykształcenie, czy też znajomość języków. Tych elementów nie jesteśmy w stanie zmienić w krótkim czasie. To, na co mamy wpływ, to właściwe przygotowanie. Jeżeli nie zrobiliśmy tego wcześniej, przed rozmową należy pozyskać informacje na temat firmy, do której aplikujemy: jej wielkości, pochodzenia kapitału, profilu działalności. Podstawowym źródłem informacji na ten temat jest oczywiście strona internetowa. Oprócz twardych danych często znajdziemy na niej także wypowiedzi pracowników, czy też informacje na temat kultury organizacyjnej przedsiębiorstwa i wyznawanych wartości. Pozyskanie tych informacji daje nam korzyści dwojakiego rodzaju. Z jednej strony pokazujemy rozmówcy zaangażowanie w proces i to, że zależy nam na zatrudnieniu, a z drugiej mamy okazję przekonać się, czy specyfika pracy w firmie będzie nam odpowiadała.
Drugim elementem przygotowania do rozmowy, ale i do całego procesu poszukiwania pracy, jest znajomość aktualnej sytuacji w branży. Dowiedzmy się, jacy są najwięksi gracze, czy sektor rozwija się, czy panuje w nim zastój, jakie są perspektywy. Wyróbmy sobie nawyk przeglądania prasy branżowej, a ze zdziwieniem odkryjemy, jak w krótkim czasie wzrośnie nasza wiedza na temat sektora. Pozwoli to nam podjąć merytoryczną dyskusję z rozmówcą, zadawać celniejsze pytania oraz zaprezentować się jako profesjonalista – a przecież takich ludzi poszukują pracodawcy.
Ostatnim elementem, o którym warto pamiętać, jest zastanowienie się nad odpowiedziami na najczęstsze pytania rekrutacyjne. Jest to bardzo istotne, gdyż nie robi dobrego wrażenia kandydat, który długo zastanawia się nad odpowiedzią na pytanie: „Dlaczego chce Pan u nas pracować?”.
Dobre przygotowanie do rozmowy, w postaci zapoznania się z firmą, do której aplikujemy, aktualną sytuacją w branży oraz częstymi pytaniami padającymi na rozmowach, pozwoli nam zaprezentować się jako profesjonalista i zwiększy nasze szanse na otrzymanie zatrudnienia.
Piotr Chojnacki
Analityk
[
]( http://hays.pl/ )
(AS)