Jak zarobić na IPO? Lista najbardziej oczekiwanych debiutów giełdowych
Niewielka liczba i wartość polskich debiutów giełdowych każe inwestorom zwrócić się ku rynkom zachodnim. Za Oceanem codziennie debiutują średnio trzy nowe spółki! I choć barierą może być ograniczona oferta polskich domów maklerskich, to niszę tę wypełniają platformy inwestycyjne, które wybierają spółki wchodzące na parkiet i dające największe prawdopodobieństwo zarobku.
Na amerykańskim rynku w 2021 roku odbyło się już niemal 500 debiutów giełdowych. To ponad siedmiokrotnie więcej niż w tym samym czasie w roku 2020. W tym samym okresie na warszawskim parkiecie pojawiło się… 17 nowych podmiotów, w tym tylko 4 na rynku głównym, pozostałe na New Connect.
Nic więc dziwnego, że polscy inwestorzy są spragnieni nowych możliwości lokowania pieniędzy. Nasz rynek jest ciasny, a dodatkowo – wobec rekordowo niskich stóp procentowych – akcje są coraz popularniejszą formą lokowania pieniędzy, zarówno bezpośrednio przez osoby prywatne, jak i przez instytucje finansowe.
Wielu inwestorów szuka więc szans na zyski na rynkach zagranicznych, głównie za Oceanem, gdzie na parkietach pojawiają się średnio trzy nowe spółki dziennie.
IPO – czyli kup akcje w przedsprzedaży
IPO to pierwotne oferty emisji akcji poprzedzające debiut na giełdzie (ang. Initial Public Offering). Mamy w tym przypadku do czynienia ze spółką, która jeszcze nie jest notowana w obrocie zorganizowanym, a co za tym idzie – nie można sprawdzić, jak sobie radziła historycznie, przeczytać raportów z poprzednich lat czy ocenić polityki dywidendowej.
Inwestorzy nie pozostają jednak bez żadnej wiedzy, bo każdy kandydat do bycia spółką publiczną musi ujawnić dokumenty pozwalające sprawdzić i ocenić jego wyniki finansowe i historię działalności. W Polsce jest to prospekt emisyjny. Im więc starsza spółka, tym pewniejsza może być ocena jej potencjału. Młodsze firmy to większe ryzyko, ale też – co pokazują doświadczenia rynku amerykańskich start-upów – większe szanse na znaczny zarobek zarówno podczas debiutu, jak i później.
Tak w Polsce, jak i za granicą debiuty cieszą się sporym powodzeniem i zazwyczaj dają inwestorom szanse na niezłe zyski, choć należy podkreślić, że są też przykłady debiutów niezbyt udanych, po których trzeba czekać nawet długi czas na to, by kurs osiągnął cenę z IPO.
IPO – krok po kroku
Aby wziąć udział w amerykańskim IPO, trzeba złożyć "zamówienie" na akcje. W polskich biurach czy domach maklerskie trudno zapisać się na akcje spółek debiutujących w USA, można tylko kupić udziały już notowanych firm. A wtedy już zwykle jest za późno na największe zyski.
Dlatego trzeba korzystać z wyspecjalizowanych platform. Jedną z nich jest działająca już od pewnego czasu na naszym rynku freedom24.com. To rozwiązanie wygodne i wsparte doświadczeniem pracujących tam analityków, przygotowujących odpowiedni wybór spółek, dzięki czemu nie trzeba się przedzierać przez analizy setek debiutujących firm.
Po zebraniu zamówień od klientów tworzony jest wniosek zbiorowy o przydział akcji. Duże zainteresowanie debiutami sprawia, że inwestorzy otrzymują tylko część zamówionych papierów, czyli następuje tzw. redukcja. Bywa że indywidualny inwestor otrzyma tylko kilka akcji, choć zamówił dużo więcej.
Po debiucie nie można od razu sprzedać akcji – przez 93 dni obowiązuje tzw. lock-up. Po upływie tego czasu akcje można sprzedać lub trzymać dalej. Jak wyliczają analitycy freedom24.com, średni zwrot z inwestycji po okresie lock-upu to 72 procent, chociaż – i o tym trzeba pamiętać podczas każdej inwestycji – zawsze istnieje możliwość poniesienia straty.
Hity 2021, czyli 12 najbardziej oczekiwanych debiutów na rynku w USA w tym roku
Jeśli tempo IPO w USA zostanie utrzymane, w całym roku liczba debiutów może przekroczyć nawet tysiąc. Jak się w tym nie pogubić?
Na pomoc przychodzą wspomniane już platformy oferujące możliwość inwestowania w debiuty. Analitycy Freedom24.com wybierają najbardziej atrakcyjne spółki, pilnując na bieżąco tego, co się dzieje na rynku. A oto lista najciekawszych – ich zdaniem – debiutów planowanych w najbliższych miesiącach:
Robinhood koncentruje się na opracowaniu łatwej w użyciu aplikacji do handlu giełdowego. Oferuje zerową prowizję i brak minimalnej kwoty inwestycji. Dodatkowo z Robinhood można kupić i sprzedać kryptowaluty.
Couchbase zapewnia open source’owe rozwiązania do zarządzania bazą danych następnej generacji. Wśród jej klientów są takie renomowane firmy jak Cisco Systems, Intuit i PayPal Holdings. Od momentu powstania firma zebrała 251 milionów dolarów w inwestycjach venture, najnowsza wycena wynosi 3 mld dolarów. Couchbase złożył już oficjalny wniosek o IPO.
Fresh Market to sieć detaliczna, która dostarcza wysokiej jakości produktów spożywczych. W marcu 2016 r. Fresh Market został przejęty od prywatnej firmy inwestycyjnej Apollo Global za 1,36 mld USD. Fresh Market koncentruje się obecnie na restrukturyzacji swojej działalności. W marcu 2021 r. firma złożyła wniosek o IPO.
Instacart jest jednym z najbardziej popularnych usług dostawy artykułów spożywczych, ze złożoną siecią logistyczną, w tym partnerstwami z ponad 400 sprzedawcami detalicznymi posiadającymi 30 tys. sklepów. Sieć obejmuje około 80% gospodarstw domowych w USA i 70% w Kanadzie. Firma została ostatnio wyceniona na 39 mld dolarów. IPO ma nastąpić jeszcze w tej połowie roku.
Databricks zapewnia oprogramowanie do szybkiego przetwarzania i analizy danych. Baza klientów obejmuje ponad 5000 firm, w tym CVS Health, Comcast, Condé Nast czy Nationwide. Dzięki lutowej rundzie inwestycyjnej wartość firmy wzrosła o 1 mld dolarów, do 28 mld dolarów. Wśród inwestorów można wymienić Fidelity Management and Research, Whale Rock Capital Management, Amazon, Salesforce Ventures, Andreessen Horowitz, Capital G (Google) i Microsoft. Wartość firmy podczas IPO może osiągnąć od 35 do nawet 50 miliardów dolarów.
Nextdoor to dostawca aplikacji, która pozwala ludziom mieszkającym w tej samej okolicy dzielić się wskazówkami i pomagać sobie nawzajem. Aplikacja jest obecnie dostępna w 11 krajach. Według prognoz, Nextdoor podczas IPO ma być wart od 4 do 5 miliardów dolarów.
GitLab zapewnia rozwiązanie oparte na chmurze, które pozwala programistom wymieniać się kodem i wspólnie pracować nad różnymi projektami. W IPO firma może być wyceniona na 6 mld dolarów. GitLab chciał przeprowadzić debiut jeszcze w listopadzie 2020 roku, ale do tego nie doszło.
Marqeta to platforma wydająca karty, która oferuje technologię i oprogramowanie do zarządzania systemami płatności. Marqeta wydaje karty debetowe dla firm i banków takich jak Goldman Sachs. Firma została niedawno wyceniona na 4,3 miliarda dolarów. Debiut planowany jest na czerwiec. Według oczekiwań wycena firmy na IPO wyniesie od 10 do 15 miliardów dolarów.
Stripe to platforma oferująca płatności cyfrowe, obecna w ponad 120 krajach. Oferuje klientom wygodne wysyłanie, odbieranie i przechowywanie pieniędzy. Wartość IPO szacowana jest na 100 miliardów dolarów.
AvidXchange jest dostawcą rozwiązań do rozliczeń i automatyzacji płatności dla firm. Została założona w 2000 roku, obsługuje ponad 140 miliardów dolarów transakcji rocznie. Wartość IPO może wynieść 7 miliardów dolarów.
Flywire, założony w 2011 roku, koncentruje się na płatnościach dla edukacji, opieki zdrowotnej i sektora turystycznego. Flywire ma obecnie ponad 2250 klientów, w tym ponad 1900 instytucji edukacyjnych i ponad 80 systemów opieki zdrowotnej. W rundach finansowania firma zebrała ponad 300 milionów dolarów, została ostatnio wyceniona na miliard dolarów.
Chime stał się jedną z najszybciej rozwijających się platform fintech w Stanach Zjednoczonych od czasu jego uruchomienia w 2012 roku. To mobilna aplikacja bankowa, która oferuje wiele takich samych usług jak konwencjonalne banki, ale nie korzysta z fizycznych oddziałów. Obecna kapitalizacja rynkowa firmy wynosi 14,5 mld dolarów.
IPO – praktyczny przewodnik inwestora
Jak w ogóle zabrać się do inwestowania w zagraniczne debiuty? Umożliwia to wspomniana już platforma Freedom24.com. Jej analitycy skrupulatnie dobierają spółki mające największy potencjał na wzrosty.
Na początku trzeba założyć konto inwestycyjne na stronie internetowej. Otrzymujemy dostęp do konta i już można zapisywać się na akcje. Sam proces rejestracji zajmuje zwykle do dwóch dni roboczych, o czym warto pamiętać, gdy chce się wziąć udział w najbliższych IPO.
Minimalna kwota inwestycji to 2 tysiące dolarów. Zapłacić można przelewem lub kartą. Prowizja za transakcje realizowane za pośrednictwem Freedom24.com zależy od wysokości środków zgromadzonych na rachunku inwestycyjnym w dniu poprzedzającym IPO i waha się od 3 do 5 procent wartości transakcji.
Po debiucie akcje spółki są widoczne na rachunku, ale muszą tam zostać przez 93-dniowy okres lock-upu. Osoby, które nie zdążyły kupić akcji w IPO, mogą to zrobić już w regularnych notowaniach, według aktualnie obowiązującego kursu, również za pośrednictwem Freedom24.com.
Freedom Finance Europe posiada notyfikację Komisji Nadzoru Finansowego jako firma inwestycyjna prowadząca działalność transgraniczną na terytorium RP, w ramach unijnej zasady swobody przepływu kapitału (jednolitego paszportu), a bezpośredni nadzór nad jej działalnością prowadzi cypryjski odpowiednik naszej KNF.