Jakie błędy finansowe popełniają małe firmy

Jest wiele czynników, które mogą przyczynić się do upadku biznesu. Czasami jest to brak zainteresowania klientów, czasem to kwestia złych taktyk marketingowych. Ale być może największym problemem jest sam właściciel, który nie wie jak zarządzać finansami firmy.

Jakie błędy finansowe popełniają małe firmy
Źródło zdjęć: © © Nicola_Del_Mutolo - Fotolia.com

- W wielu przypadkach błędy finansowe są wynikiem złego planowania finansowego jeszcze przed rozpoczęciem działalności - ocenia Marc Price z ExpertBusinessAdvice.com. - Przedsiębiorcy nie doceniają prawdziwych kosztów rozpoczęcia działalności. A ta może być zagrożona bez odpowiedniego finansowania.

Oto pięć typowych błędów zarządzania finansami małych firm. Jak uniknąć tych błędów?

• Brak rezerw gotówkowych. Początkujący przedsiębiorcy wiedzą, że na początku działalności nie będzie dużych przychodów. Natomiast stały dochód może pojawić się dopiero po kilku kwartałach, nie mówiąc już o zysku. Koniecznie więc trzeba mieć zapas gotówki. Nie oszukuj się myśleniem życzeniowym, że jakoś to będzie.

• Zależność od kart kredytowych. Niektórzy właściciele małych firm na początku własnej drogi biznesowej są zmuszeni korzystać z kart kredytowych czy kredytów gotówkowych. Ale i karty, i kredyty są wysoko oprocentowane. Warto więc postarać się o pożyczki dla małych firm, dokapitalizowanie np. z dotacji unijnych, czy poszukać inwestora.

• Mieszanie finansów osobistych i biznesowych. To kuszące, by korzystać z konta firmy. Ale lepiej zachować te dwa podmioty całkowicie odrębnie. Budżet domowy to jedno, a rachunkowość, księgowość firmy to drugie.

• Brak wynagrodzenia. W początkowych etapach działalności przedsiębiorca wszelkie zyski lokuje w firmę. Zapominając jednocześnie o wynagradzaniu siebie. To może zaszkodzić i finansom osobistym i demotywować do dalszej pracy.

• Brak kontroli płatności. Podstawa to porządek w papierach. Drukuj faktury, opisuj je. Wysyłaj też przypomnienia o płatności swoim klientom.

Początkujący przedsiębiorcy powinni uczyć się od bardziej doświadczonych w branży. Warto dotrzeć do innych właścicieli małych firm i zapytać o radę i opinie na temat ich doświadczeń. Dodatkowo szukać specjalistów z branży (np. prawników, księgowych, bankowców i ekspertów rynku nieruchomości), by móc przejść przez labirynt niekończących się pułapek finansowych. Ale finanse to nie jedyna przyczyna niepowodzenia w biznesie.

Zdaniem ekspertów podstawowe błędy, które można zaobserwować wśród drobnych przedsiębiorców, uniemożliwiające im rozwijanie własnej firmy, a często także prowadzące do upadku biznesu to:

• otwieranie i prowadzenie danego rodzaju działalności „z przypadku”;

• brak planowania. Drobni przedsiębiorcy zwykle nie planują swojej działalności, wchodzą na rynek i rozwijają firmę na żywioł. Niektórym się udaje, ale większość czeka rozczarowanie;

• zbyt duży nacisk na produkcję, a zbyt mały na pozyskiwanie i właściwą obsługę klienta. Osoby zakładające małą firmę, myślą o tym jak wyprodukować produkt/usługę, optymalizują koszty, ale często zapominają, iż jedynie przekonanie o tym, że dobry produkt sam się sprzeda, w gospodarce wolnorynkowej nie działa;

• traktowanie swojego biznesu przez pryzmat zadowolenia. Robić to, co lubimy bez względu na wyniki finansowe, możemy tylko do czasu do kiedy wystarczy pieniędzy, potem trzeba twardo przestawić swój biznes z tego co lubimy, na to co przynosi oczekiwane zyski. No chyba że to co robimy przynosi i zadowolenie, i zyski;

• brak wiedzy i rozumienia konieczności reklamowania własnej firmy oraz jej prawidłowego skierowania na klienta;

• brak wystarczającego kapitału, aby wejść i utrzymać się na rynku. Przedsiębiorcy planujący przychody i koszty swojej firmy zazwyczaj niedokładnie szacują swoje koszty (zaniżają) i prognozują (zawyżają) przychody. Dlatego często w pewnym momencie prowadzenia własnego biznesu tracą możliwość regulowania zobowiązań.

bor/businessnewsdaily.com

AS

finansezarządzanie firmąfirma

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (41)