Jakie domy budują Polacy? Zaskakujące wyniki raportu

Jedno piętro, bez piwnicy, tradycyjna metoda budowy - takie domy budują Polacy. Jak wynika z "Raportu o budowie domów w Polsce", przygotowanego przez serwis Oferteo.pl, Polacy wciąż są przyzwyczajeni do tradycyjnych technologii.

Jakie domy budują Polacy? Zaskakujące wyniki raportu
Źródło zdjęć: © Fotolia | tobisto
Mateusz Ratajczak

25.02.2017 | aktual.: 25.02.2017 10:00

Zanim o tym, jak budują Polacy, warto wiedzieć, gdzie to robią. Zdecydowana większość Polaków buduje się na działkach do 20 arów. Największą popularnością cieszą się grunty o powierzchni od 5 do 10 arów (aż 37 proc. badanych na takich ma lub buduje dom). Równie dużym zainteresowaniem cieszą się działki większe od 10 do 20 arów (35 proc. badanych). Z badania wynika, że w ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na działki mniejsze - do 5 arów. W ubiegłym roku takie działki kupowało zaledwie 3 proc. ankietowanych. Dziś jest to już 10 proc.

Obraz

Duża działka, duży dom? Niekoniecznie. Polacy z reguły nie budują domów o powierzchni większej niż 200 metrów kwadratowych. Najpopularniejszy metraż to od 151 do 200 metrów kwadratowych. Co czwarty ankietowany ma właśnie taki dom. Tylko odrobina mniej ankietowanych zdecydowała się na budowę o powierzchni od 126 do 150 metrów kwadratowych. Tak samo dużo Polaków ma domu o metrażu od 101 do 125 metrów kwadratowych. Domy większe niż 200 metrów stanowią tylko 11 proc.

Z badania wynika również, że większość z nas decyduje się na budowę domu według kupionego i gotowego projektu. Taki wybór wskazało 59 proc. ankietowanych. Pozostali zdecydowali się na specjalnie przygotowany projekt indywidualny.

Badanie potwierdza tezę, że Polacy rzadko decydują się na podpiwniczenie domu. Tylko 15 proc. badanych w 2016 roku zdecydowało się na budowę domu z piwnicą.

Po raz kolejny okazało się, że Polacy są przywiązani do tradycyjnych materiałów budowlanych. W 2016 roku najwięcej osób postawiło na budowę domu w technologii tradycyjnej murowanej z bloczku komórkowego (45 proc.) oraz w tradycyjnej murowanej z cegły ceramicznej (34 proc.).

Z raportu wynika, że Polacy najczęściej wybierają ogrzewanie gazowe. Wskazało je 40 proc. ankietowanych. Nie słabnie popularność kotłów na paliwa stałe - węgiel, ekogroszek, miał, drewno. Coraz więcej osób decyduje się za to na pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych. 15 proc. ankietowanych wybrało pompę ciepłą, 7 proc. kolektory słoneczne.

W tym roku po raz pierwszy zapytano ankietowanych, jaki rodzaj wentylacji zastosowali w swoich domach. Okazało się, że najpopularniejszym rozwiązaniem okazała się wentylacja grawitacyjna (konwekcyjna), na którą zdecydowało się 55 proc. badanych.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (66)