Trwa ładowanie...

Jane Austen na nowym banknocie w Wielkiej Brytanii. O fałszerstwo będzie znacznie trudniej

Wizerunek słynnej pisarki Jane Austen pojawił się na nowym banknocie, który w czwartek wszedł do obiegu w Wielkiej Brytanii.

Jane Austen na nowym banknocie w Wielkiej Brytanii. O fałszerstwo będzie znacznie trudniejŹródło: Bank of England, fot: Bank of England
dc6345c

Bank Anglii wprowadził właśnie do obiegu nową 10-funtówkę. Na nowym banknocie znalazł się portret żyjącej na przełomie XVIII i XIX wieku pisarki Jane Austen, autorki powieści, m.in. "Duma i uprzedzenie" i "Rozważna i romantyczna". Obok wizerunku pisarki na banknocie widnieje cytat: "Oświadczam, że nie ma większej przyjemności niż czytanie".

W komentarzu do informacji o emisji nowego banknotu władze Banku Anglii podkreślają, że w ten sposób chcą promować wkład największych obywateli w historię. Wskazały też na uniwersalny przekaz powieści Jane Austen, który jest bardzo aktualny również dzisiaj.

Nowy banknot wszedł do obiegu w czwartek. Co ciekawe, został wykonany w technologii polimerowej, co ma zapewnić mu zdecydowanie większą trwałość niż banknotom papierowym. Takie banknoty trudniej również podrobić. Wcześniej w tej samej technologii Bank Anglii wykonał już banknot 5-funtowy z wizerunkiem Winstona Churchilla. Zapowiada również, że w 2020 roku do obiegu wejdzie polimerowy banknot z portretem brytyjskiego malarza, J.M.W. Turnera.

Banknoty polimerowe są używane w coraz większej liczbie krajów na świecie. W Polsce na razie NBP zdecydował się na emisję banknotu kolekcjonerskiego o nominale 20 zł, wykonanego w tej technologii - znajduje się na nim wizerunek Józefa Piłsudskiego.

dc6345c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dc6345c