Trwa ładowanie...

Japonia zastosuje sankcje wobec Rosji

Japonia zasygnalizowała, że - podobnie jak UE i USA - zamierza zastosować sankcje wobec Rosji po uznaniu przez ten kraj Krymu za suwerenne i niepodległe państwo.

Share
Japonia zastosuje sankcje wobec Rosji
Źródło: AFP, Fot: TOSHIFUMI KITAMURA
d2ou5fh

"Jest godne ubolewania, że Rosja uznała niepodległość Krymu. Jest to posunięcie, które narusza suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy" - oświadczyło japońskie MSZ w opublikowanym komunikacie.

Komunikat precyzuje, że "Japonia zawiesi negocjacje (z Rosją) na temat ułatwień procedur wizowych i nie rozpocznie zapowiadanych rokowań na temat nowych inwestycji a także porozumienia o współpracy w dziedzinie programów kosmicznych".

d2ou5fh

Rząd Japonii zapowiedział, że "myśli też o innych sankcjach", których jednak nie określił bliżej. Rzecznik rządu Yoshihide Suga powiedział, że Tokio będzie wywierać presję na Rosję aby "zrozumiała stanowisko państw grupy G7", do której należy Japonia.

Rzecznik odrzucił sugestie dziennikarzy, że sankcje Tokio są "bardziej miękkie" niż te zastosowane przez USA i UE. Zaprzeczył też jakoby Japonia nie chciała w sposób istotny pogarszać i tak nie najlepszych stosunków z Rosją w rezultacie zadawnionego sporu o Wyspy Kurylskie.

Wyspy te zajęte przez ówczesny ZSRR po II wojnie światowej, Japonia uważa za swoje terytorium.

d2ou5fh

Podziel się opinią

Share
d2ou5fh
d2ou5fh