Trwa ładowanie...

"Jazda na suwak" i "korytarz życia" już wkrótce obowiązkowe. Sejm uchwalił zmiany w przepisach

Aż 415 posłów poparło nowelizację przepisów, która wprowadza obowiązek "jazdy na suwak" i tworzenia tzw. korytarza życia w razie wystąpienia zatoru. Nowe prawo może wprowadzić poważne zmiany w sposobie podróżowania po polskich drogach. Przepisy mają wejść w życie po 21 dniach od ich ogłoszenia.

"Jazda na suwak" i "korytarz życia" już wkrótce obowiązkowe. Sejm uchwalił zmiany w przepisachŹródło: PAP, fot: Marcin Bielecki
d2jqnmb
d2jqnmb

"Jazda na suwak" i "korytarz życia" już wkrótce obowiązkowe. Sejm uchwalił zmiany w przepisach

Kierowcy już teraz muszą nastawić się na dwie ważne zmiany w przepisach. W myśl przegłosowanej w Sejmie nowelizacji, kierowcy poruszający się po drogach mających przynajmniej dwa pasy ruchu w jednym kierunku w razie napotkania utrudnień będą mieli obowiązek utworzenia tzw. korytarza życia.

Oglądaj: Nagle po prostu runęło. Kierowcy ścięło dach

Polega on z założenia na utworzeniu przestrzeni na jezdni, która będzie służyła jednostkom ratowniczym do szybkiego i bezpiecznego dotarcia do potencjalnych ofiar zdarzenia drogowego.

Wcześniej zapowiadano już, że same regulacje dot. "korytarza życia" i jazdy "na suwak" wejdą w życie od 1 listopada. Termin należało jednak przesunąć ze względu na wydłużony kalendarz prac parlamentarnych obecnej kadencji.

d2jqnmb

"Jazda na suwak" i "korytarz życia" już wkrótce obowiązkowe. Sejm uchwalił zmiany w przepisach

Zgodnie z nowelizacją kierowcy, którzy utworzą "korytarz życia", będą posługiwać się zasadą analogii do palców prawej dłoni. Jeśli droga ma więcej niż dwa pasy w jednym kierunku, kierowcy jadący skrajnym lewym pasem będą zobowiązani będą, żeby zjechać do lewej krawędzi jezdni (analogia do kciuka). Pozostali zmotoryzowani zjadą do prawej strony swojego pasa. W ten sposób utworzony zostanie korytarz dla służb ratowniczych.

Kolejną istotną zmianą będzie wprowadzenie obowiązkowej jazdy "na suwak". Sprowadza się ona do zachowania kierowców w miejscu, gdzie droga ulega zwężeniu. Dziś pierwszeństwo jest po stronie tych kierowców, których pas jest kontynuowany. Tylko od ich kultury zależy to, czy wpuszczą zmotoryzowanych czekających na zanikającym pasie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl*Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl*

d2jqnmb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jqnmb