Jeden z wykonawców stadionu w Białymstoku odstąpił od umowy

Władze Białegostoku uważają, że odstąpienie od umowy na budowę miejskiego stadionu, złożone przez syndyka spółki Hydrobudowa Polska SA nie ma zasadniczego wpływu na realizację tej inwestycji. Hydrobudowa była jedną z firm w konsorcjum wykonawców stadionu.

- Nie będzie to miało wpływu na realizację stadionu z uwagi na to, że był to jeden z konsorcjantów. Mamy też opinię Urzędu Zamówień Publicznych, że odpowiedzialność (członków konsorcjum - PAP) jest solidarna - powiedział PAP prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Stadion miejski w Białymstoku budowany jest przez hiszpańsko-polskie konsorcjum, którego liderem jest obecnie hiszpańska firma OHL (Obrascon Huarte Lain SA). Gdy wygrało przetarg kilka miesięcy temu, jego liderem była Hydrobudowa Polska SA, ale gdy ogłoszono jej upadłość - liderem została firma hiszpańska.

W czwartek po południu Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Białymstoku otrzymał informację od syndyka masy upadłości Hydrobudowa Polska SA o odstąpieniu przez niego od umowy na budowę stadionu w Białymstoku.

"W związku z oświadczeniem syndyka masy upadłości Hydrobudowy Polska S.A. o odstąpieniu od umowy na budowę stadionu miejskiego w Białymstoku informujemy, że nie ma ono zasadniczego wpływu na realizację inwestycji" - głosi oświadczenie wydane w piątek przez białostocki magistrat.

Przypomniano w nim, że liderem konsorcjum jest obecnie OHL. "Podmioty wchodzące w skład konsorcjum odpowiadają solidarnie za realizację inwestycji. W przypadku odstąpienia od umowy przez jednego z konsorcjantów, jego obowiązki przejmują pozostali członkowie konsorcjum" - napisano w oświadczeniu.

Zwrócono też w nim uwagę, że w związku z tym, iż do dnia złożenia oświadczenia przez syndyka, Hydrobudowa praktycznie nie brała udziału w realizacji budowy z racji swojej sytuacji prawnej, złożenie oświadczenia nie ma wpływu na trwałość umowy w stosunku do pozostałych członków konsorcjum.

Pytany o tę sytuację w piątek przez PAP prezydent Białegostoku powiedział, że lider konsorcjum - OHL - deklaruje chęć budowy stadionu. - Budowa trwa - powiedział.

Według niego decyzja syndyka może zmierzać do zmniejszenia udziału spółki w upadłości w różnego rodzaju przedsięwzięciach. - Natomiast na nasz stan faktyczny nie ma to w tej chwili żadnego wpływu - dodał Truskolaski.

Stadion w Białymstoku pierwotnie miał być gotowy w tym roku. Miasto jednak wypowiedziało umowę zwycięzcy pierwszego przetargu, polsko-francuskiemu konsorcjum. Powodem były opóźnienia w pracach. Sprawa trafiła do sądu, a w drugim przetargu wybrano konsorcjum hiszpańsko-polskie.

Obecny termin zakończenia inwestycji to początek 2014 roku. Miejski stadion w Białymstoku ma być obiektem na 22,5 tys. widzów, spełniającym standardy UEFA. Stadion powstaje przy znacznym wsparciu funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)