Trwa ładowanie...

Jest nowa lista leków refundowanych. Także dla seniorów

Jest nowa lista leków refundowanych, zawierająca także wykaz bezpłatnych preparatów dla seniorów. Opublikowana dziś lista ma obowiązywać od 1 września.

Share
Jest nowa lista leków refundowanych. Także dla seniorówŹródło: Fotolia, fot: Fotolia
d435x3x

Wykaz bezpłatnych leków dla seniorów jest już opublikowany. W piątek na stronie resortu zdrowia została zamieszczona najnowsza lista leków refundowanych, która będzie obowiązywać od 1 września. Ale to nie wszystko. Na tańsze leki mogą liczyć chorzy na schizofrenię i cierpiący z powodu bólu w chorobach nowotworowych. Na liście znalazły się również m.in. lek dla kobiet z zaawansowanym nowotworem jajnika oraz nowe medykamenty dla pacjentów z chorobą Parkinsona.

Marek Tombarkiewicz, wiceminister zdrowia, podkreślił, że bezpłatne leki będą mogli otrzymywać chorzy, którzy ukończyli 75 lat. - Bezpłatne leki z listy to najczęściej przepisywane seniorom preparaty, między innymi kardiologiczne czy neurologiczne, ale z wielu grup terapeutycznych - podkreśla wiceminister Tombarkiewicz.

Bezpłatne leki dla osób powyżej 75. roku życia to spełnienie obietnicy z expose premier Beaty Szydło.
W sumie w załączniku do listy leków refundowanych, gdzie widnieje wykaz bezpłatnych leków dla osób po 75. roku życia, jest 1129 preparatów i 68 substancji czynnych - są to przede wszystkim medykamenty związane z leczeniem chorób wieku podeszłego. Będzie mogło skorzystać z nich ok. 3 mln seniorów. Resort zdrowia szacuje, że leki umieszczone w tym wykazie pozwolą zaoszczędzić pacjentom ponad 310 mln zł.

d435x3x

Pozostałe leki z refundacją

W ramach programów lekowych refundacją zostanie objęty lek Lynparza w leczeniu podtrzymującym olaparybem chorych na nawrotowego platynowrażliwego zaawansowanego raka jajnika, raka jajowodu lub pierwotnego raka otrzewnej.

"Refundacja leku Lynparza zapewni pacjentkom z zaawansowanym nowotworem jajnika skuteczną i bezpieczną farmakoterapię" - przekonuje resort.

W ramach katalogu chemioterapii refundacją w nowych wskazaniach został objęty lek Somatuline Autogel (lanreotyd). Dotychczasowe wskazania rozszerzono o leczenie guzów neuroendokrynnych żołądkowo-jelitowo-trzustkowych nieznanego pochodzenia.

Na liście aptecznej refundacją zostały objęte nowe substancje czynne stosowane w przypadku schizofrenii (arypiprazol w postaci zawiesiny do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu) oraz pramipeksol używany w leczeniu choroby Parkinsona u dorosłych. "Refundacja tego leku zwiększy dostęp do leków w terapii choroby Parkinsona" - wskazuje MZ.

d435x3x

Refundowane także będą: tapentadol - stosowany przy przewlekłym bólu pacjentów onkologicznych i mometazon - lek w terapii alergicznych nieżytów nosa i chorobach zapalnych skóry.

Ponadto niektóre leki objęto refundacją w dodatkowych wskazaniach, a także we wskazaniach pozarejestracyjnych (np. lakozamid u chorych poniżej 16. roku życia z padaczką ogniskową z brakiem kontroli napadów lub nietolerancją leczenia po zastosowaniu co najmniej trzech prób terapii dodanej oraz desmopresynę w pierwotnym izolowanym moczeniu nocnym u pacjentów pomiędzy 5. a 6. rokiem życia).
Pełne zestawienie leków refundowanych tutaj.

d435x3x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d435x3x
d435x3x