Trwa ładowanie...
d2qqphc
tusk
08-09-2009 16:00

Jeszcze we wtorek odwołanie prezesa ZUS

Jeszcze we wtorek zostanie odwołany ze stanowiska, zatrzymany przez ABW, prezes ZUS - powiedział premier Donald Tusk. Zapowiedział, że jeszcze tego dnia będzie wskazana osoba, która przejmie obowiązki szefa ZUS do czasu wyłonienia nowego.

d2qqphc

Jeszcze we wtorek zostanie odwołany ze stanowiska zatrzymany przez ABW prezes ZUS - powiedział premier Donald Tusk. Zapowiedział, że tego samego dnia będzie też wskazana osoba, która przejmie do czasu powołania nowego obowiązki szefa ZUS.

_ Na wniosek minister pracy Jolanty Fedak zostanie odwołany zatrzymany prezes i jeszcze dzisiaj wskażemy osobę, która będzie do czasu rozstrzygnięcia procedury naboru, procedury konkursowej, pełniła obowiązki prezesa ZUS _ - powiedział premier.

Zapewnił, że decyzje personalne w ZUS i planowane odwołanie prezesa tej instytucji nie będą miały wpływu na wypłatę świadczeń.

Tusk poinformował, że już w maju otrzymał informacje, iż toczy się śledztwo dotyczące "podejrzeń korupcyjnych zachowań niektórych pracowników ZUS, w tym prezesa zakładu", ale dla dobra śledztwa nie podjęto żadnych decyzji kadrowych.

d2qqphc

_ Uznałem, że sytuacja jest bezdyskusyjna i dla dobra śledztwa nie podjęliśmy żadnych decyzji personalnych. Oczywiście do dzisiaj, po tym kiedy prowadzący (śledztwo - PAP) uznali za stosowne zamknąć pierwszy etap i przedstawić zarzuty _ - powiedział Tusk.

_ Niezależnie od tego, na ile prokuratura ocenia, że mamy do czynienia z poważnymi zarzutami, nie ma żadnych wątpliwości, iż taka instytucja jak ZUS musi być prowadzona w sposób przejrzysty. Kwestia jej stabilności musi być zadaniem pierwszoplanowym _ - dodał premier.

Szef rządu powiedział, że gdy R. "był powoływany na to stanowisko jako wieloletni prezes ZUS", nie docierały do niego żadne zastrzeżenia. Prezesa ZUS powołuje i odwołuje premier.

We wtorek Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod zarzutem korupcji zatrzymała prezesa ZUS Sylwestra R. i cztery inne osoby: dyrektora Oddziału ZUS w Szczecinie Tadeusza D., jego zastępcę Jana A., kierownika referatu remontów, inwestycji i zamówień publicznych szczecińskiego oddziału Leszka Sz. oraz prywatnego przedsiębiorcę Henryka M.

d2qqphc

Prezesowi ZUS prokuratura chce zarzucić przyjęcie - jako osobie pełniącej funkcję publiczną - korzyści majątkowej lub osobistej, za co grozi do 8 lat więzienia. Jeśli osoba pełniąca funkcję publiczną miałaby dodatkowo dopuścić się za łapówkę działania sprzecznego z prawem, podlega karze do 10 lat.

Dyrektorowi szczecińskiego oddziału ZUS Tadeuszowi D. mają być przedstawione zarzuty uzależnienia od łapówki wykonania czynności służbowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej. D. postawiono także zarzut udzielenia albo obietnicy udzielenia korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną w związku z pełnieniem tej funkcji (grozi za to do 8 lat).

Zgodnie z regulaminem centrali ZUS obecnie obowiązki prezesa pełnią członkowie zarządu. Nadzorują oni podległe piony - zgodnie ze swymi kompetencjami - albo przekazują kierownictwo jednemu z członków zarządu. Rzecznik ZUS Przemysław Przybylski zapewnił, że klienci ZUS nie powinni odczuć żadnej zmiany w funkcjonowaniu Zakładu po zatrzymaniu prezesa.

41-letni Sylwester R. został powołany na prezesa ZUS w listopadzie 2007 r. przez premiera Donalda Tuska. Zastąpił Pawła Wypycha, który jest dziś doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Po objęciu funkcji prezesa ZUS R. wręczył wypowiedzenia 14 z 16 dyrektorów wojewódzkich oddziałów ZUS. W marcu 2008 roku R. wydał zarządzenie, zgodnie z którym ZUS-owi przywrócono strukturę dwustopniową (centrala i 43 oddziały terenowe), rezygnując ze statusu oddziałów wojewódzkich.

d2qqphc

Liczne kontrowersje wokół ZUS-u budził fakt, iż mimo złej sytuacji finansowej FUS zarządy niektórych oddziałów ZUS podejmowały się budowania nowych siedzib zakładu.

Statut ZUS przewiduje, że na czele ZUS stoi prezes i od 2 do 4 członków zarządu. Obecnie zarząd liczy trzy osoby. Są to: Piotr Starzyk - członek zarządu ds. informatyki, Artur Brzóska - członek zarządu ds. administracyjno-gospodarczych oraz Elżbieta Łopacińska - członek zarządu ds. świadczeń.

d2qqphc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qqphc