Już blisko 60 procent Polaków ma smartfona

W rękach Polaków są aparaty, których wartość sięga blisko 18 mld złotych.

Już blisko 60 procent Polaków ma smartfona
Źródło zdjęć: © WP.PL

02.06.2015 21:09

58 proc. Polaków posiada smartfona, a 21 proc. tablet. Dynamika wzrostu zwolniła i wynosi obecnie około 3-4 p.p. w skali półrocza. 12 proc. posiadaczy smartfonów nie wie, na jakim systemie operacyjnym pracuje ich telefon. Takie i inne dane podaje raport pt. „POLSKA.JEST.MOBI 2015". Niekwestionowanym liderem polskiego rynku jest system operacyjny Android - szacunkowo 65 proc. polskich smartfonów jest w niego wyposażonych. Drugie miejsce należy do Windows Phone, systemu, który jest nadal niedoceniany w planach biznesowych i marketingowych przedsiębiorstw.

Aż 16 proc. posiadaczy smartfonów ma go w swoich kieszeniach. Udział iOS na polskim rynku to 4 proc. 12 proc. posiadaczy smartfonów nie wie, na jakim systemie operacyjnym pracuje ich telefon.

Na polskim rynku smartfonów króluje Samsmung (38 proc.), na drugim miejscu uplasowało się LG (15,5 proc.), następnie Sony (13 proc.), Mircosoft Nokia (10 proc.), HTC (4 proc.) i Apple (3 proc.). Biorąc pod uwagę, że średnia cena smartfona to ok. 800 zł, w rękach Polaków są aparaty, których wartość sięga blisko 18 mld złotych. ##Średnio trzy godziny ze smartfonem Przeciętnie korzystanie ze smartfona zajmuje jego użytkownikom niecałe trzy godziny. Kobiety poświęcają mu mniej czasu niż mężczyźni. Mężczyźni mobilnie spędzają około 2,75 godziny dziennie, a kobiety w tygodniu - średnio 2,5 godziny dziennie.

Potwierdza się również, jak bardzo wzrosła świadomość korzystania ze smartfona jako "mniejszego komputera", który można wykorzystywać nie tylko do typowych czynności (wykonywanie i odbieranie połączeń, SMS/ MMS, robienie zdjęć). Korzystając ze smartfona najczęściej wykorzystujemy go do zadań wymagających połączenia z internetem. Dziennie korzystamy z internetu około 2 godziny.

Niezależnie od dnia tygodnia, preferujemy korzystanie z sieci w Wi-Fi - każdego dnia najwięcej czasu spędzamy łącząc się z internetem właśnie w ten sposób. Aktywności niewymagające połączenia z internetem zajmują nam na smartfonie około 45 minut dziennie. ##Jak korzystamy z aplikacji? Stosunek do aplikacji mobilnych pozostaje niezmienny od 2 lat. Rosnąca świadomość, czym są smartfony i co daje korzystanie z aplikacji mobilnych powoduje dużą rozwagę w zarządzaniu nimi. Aplikacji raczej nie ściąga się na wszelki wypadek - jeśli już użytkownicy jakąś aplikację instalują, to robią to wtedy, gdy są przekonani, że spełni ona jakąś ważną rolę. Jeśli w jakimś okresie tej roli nie spełni, to 75 proc. ich użytkowników deklaruje, że od razu je kasuje.

Równocześnie, 46 proc. osób korzystających z aplikacji mobilnych przyznaje, że zapomina o pobranych aplikacjach, przestaje z nich korzystać. Oznacza to niski wskaźnik lojalności wobec pobieranych nowych aplikacji mobilnych.

Szara strefa elektrośmieci obejmuje w Polsce 40-60 proc. rynku:

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)