Trwa ładowanie...
dg66v0e

Kancelaria Sejmu: spotkanie marszałek Kopacz z Gianfranco Finim (komunikat)

...

dg66v0e
dg66v0e

03.10. Warszawa - Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu informuje:

O rozwoju polsko-włoskiej współpracy parlamentarnej i kwestiach związanych z bieżącą agendą europejską rozmawiała dziś, 3 października br., marszałek Sejmu Ewa Kopacz z przewodniczącym Izby Deputowanych Włoch Gianfranco Finim. W spotkaniu uczestniczyli także przewodniczący Polsko-Włoskiej Grupy Parlamentarnej Adam Abramowicz oraz ambasador RP we Włoszech Wojciech Ponikiewski.

Ewa Kopacz i Gianfranco Fini omówili również współpracę bilateralną dotyczącą gospodarki, kultury, obronności i energetyki. Przedmiotem rozmów były także polityka sąsiedztwa w kontekście Partnerstwa Wschodniego i europejska polityka spójności. Ponadto podczas spotkania dyskutowano o wyzwaniach związanych z funkcjonowaniem Unii Gospodarczej i Walutowej oraz nowym budżetem Unii Europejskiej.

Po zakończeniu rozmów marszałek Kopacz i przewodniczący Fini wspólnie otworzyli w Izbie Deputowanych ekspozycję "Włochy i Polska, dwa stulecia walki o wolność". - Wystawa świadczy o niezwykłych, wielowiekowych więzach łączących Polskę i Włochy - podkreśliła Ewa Kopacz. Marszałek Sejmu przytoczyła także słowa Giuseppe Mazzini'ego - Teraz na zawsze Włochy i Polska są siostrami; siostrami w cierpieniach, w jedności celu i w walce, która musi doprowadzić do celu.

dg66v0e

Ekspozycja została przygotowana przez Polonię turyńską przy współpracy z Konsulatem RP w Mediolanie. Prezentuje wydarzenia historyczne, w których brali udział Polacy i Włosi. Składa się z 27 paneli, które przedstawiają m.in. Tadeusza Kościuszkę, Jana Henryka Dąbrowskiego, Józefa Grabińskiego, Szymona Konarskiego oraz Juliana Konstantego Ordona. Ekspozycja jest częścią obchodów 150. rocznicy zjednoczenia Włoch.

Marszałek Sejmu wzięła także udział wczoraj wieczorem w uroczystości uhonorowania polskimi odznaczeniami państwowymi zasłużonych Polaków i Włochów. Za wspieranie przemian demokratycznych w Polsce oraz zaangażowanie w pomoc potrzebującym odznaczenia otrzymali: Mariapia Tavazzani Fanfani, Lucia Petti Lehnert, Anna Magdalena Jurasz Schiavello i Ewa Prządka.

Marszałek Sejmu złożyła gratulacje wszystkim wyróżnionym oraz podziękowała rodakom za ich pracę na rzecz umacniania i tworzenia relacji polsko-włoskich.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

dg66v0e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dg66v0e