Trwa ładowanie...

Karpiński: do 30 czerwca 2014 r. cała zbrojeniówka będzie skonsolidowana

Do 30 czerwca 2014 r. cała zbrojeniówka będzie skonsolidowana w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej, resort skarbu tworzy obecnie statut grupy - poinformował minister skarbu Włodzimierz Karpiński.

Share
Karpiński: do 30 czerwca 2014 r. cała zbrojeniówka będzie skonsolidowana
Źródło: Thinkstockphotos
d4mnyp8

Szef MSP podkreślił we wtorek w TVP, że polski przemysł zbrojeniowy jest bardzo rozproszony organizacyjnie. - To jest kilkadziesiąt spółek, a nasza armia się modernizuje, a więc musi być odpowiednio wyposażona technologicznie - powiedział.

- Żeby dokonać sprawnej konsolidacji, Skarb Państwa tworzy obecnie statut Polskiej Grupy Zbrojeniowej, która będzie spółką akcyjną i będzie koordynować wszystkie zbrojeniowe zamierzenia z punktu widzenia realizacji zapotrzebowania polskiej armii, to są wydatki rzędu 100-130 mld złotych - powiedział Karpiński.

d4mnyp8

Zdaniem ministra dzięki konsolidacji polski przemysł zbrojeniowy stanie się partnerem silniejszym, bardziej uniwersalnym i mocniejszym kapitałowo. Wskazał także na możliwy wzrost eksportu.

- Do końca roku przewidziany jest pierwszy etap przedsięwzięcia, a najdalej do 30 czerwca przyszłego roku cała zbrojeniówka będzie skonsolidowana w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Przed nami decyzje administracyjne Rady Ministrów i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - zapowiedział minister Karpiński.

W poniedziałek premier Donald Tusk poinformował, że rząd zdecydował o powołaniu Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Podczas wizyty w Wojskowych Zakładach Mechanicznych w Siemianowicach Śląskich zapowiedział, że grupa będzie skupiała "wszystkie kluczowe przedsiębiorstwa pracujące ma rzecz obronności". Do grupy mają należeć m.in.: Huta Stalowa Wola, Polski Holding Obronny i 11 wojskowych przedsiębiorstw remontowo-produkcyjnych, wśród nich siemianowickie WZM, gdzie produkuje się wozy Rosomak.

Towarzyszący premierowi w Siemianowicach minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak ocenił, że bez skonsolidowanego przemysłu realna modernizacja wojska byłaby niemożliwa. Z kolei minister skarbu Włodzimierz Karpiński zaznaczył, że przy konsolidacji dobrze przecięły się interesy wojska i przemysłu.

- Decyzja pana premiera o konsolidacji zbrojeniówki ma kluczowe znaczenie dla tego, żeby przez najbliższe lata realizować plan modernizacji technicznej. Przypomnę, że tutaj chodzi o 130 mld zł przewidziane na najbliższe 10 lat i chodzi o realną modernizację polskiej armii - powiedział Siemoniak.

d4mnyp8

Podziel się opinią

Share
d4mnyp8
d4mnyp8