Trwa ładowanie...

Karta Dużej Rodziny pozwoli zaoszczędzić na codziennych wydatkach. Sprawdź, jak złożyć wniosek

Masz troje lub więcej dzieci? Przysługują ci przywileje i dodatkowe uprawnienia. Ulgowe przejazdy komunikacją miejską, tańsze bilety do kin i muzeów, zniżki na zakupy, niższe rachunki - to przykłady benefitów płynących z posiadania Karty Dużej Rodziny. Jak z nich skorzystać? Wystarczy złożyć wniosek i dołączyć do programu, który wkrótce ma być jeszcze bardziej atrakcyjny.

Karta Dużej Rodziny pozwoli zaoszczędzić na codziennych wydatkach. Sprawdź, jak złożyć wniosekŹródło: 123RF.COM
d48fl5e
d48fl5e

Rabaty na towary i usługi w całej Polsce - tak działa Karta Dużej Rodziny. I cieszy się coraz większą popularnością. Z dostępnych ulg korzysta już ponad 1,74 mln członków rodzin wielodzietnych. Ofertę specjalną proponuje ok. 1,6 tys. firm i instytucji publicznych. System zniżek funkcjonuje na poziomie ogólnopolskim i lokalnym. Resort rodziny i pracy ma zamiar wprowadzić jeszcze więcej udogodnień dla użytkowników KDR.

Program dla rodzin wielodzietnych. Będą zmiany?

Zgłoszenie online i rosnąca liczba partnerów programu to nie jedyne udogodnienia dla wielodzietnych rodzin. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada zmiany w systemie zniżek. - Karta Dużej Rodziny będzie bardziej nowoczesna - powiedziała minister Elżbieta Rafalska. Rząd planuje m.in. uruchomienie dedykowanej aplikacji na smartfony.

Ogólnopolska karta ma też trafiać do szerszej grupy użytkowników. Być może niedługo z przywilejów skorzystają także wielodzietne rodziny z dorosłymi dziećmi. Co to oznacza w praktyce? Do programu będzie mogło przystąpić więcej rodziców. Wystarczy, że kiedykolwiek wychowywali co najmniej troje potomków. Na razie prawo do dożywotniego korzystania z przywilejów przysługuje osobom, które w momencie uzyskania karty sprawują opiekę nad kilkoma wychowankami.

Minister Elżbieta Rafalska zachęca także rodziny do nawiązywania bezpośrednich kontaktów z potencjalnymi partnerami Karty Dużej Rodziny. Dzięki negocjacjom biznesowym, uczestnicy programu będą mieli dostęp do większej liczby promocyjnych ofert. Na co dzień, podejmowaniem współpracy z firmami i placówkami zajmuje się organizacja pozarządowa - Związek Dużych Rodzin "3+".

d48fl5e

Kto może przystąpić do programu?

Karta Dużej Rodziny może trafić do każdego członka rodziny, która składa się z co najmniej z trójki dzieci. Program obejmuje także rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka. Plastik uprawniający do zniżek jest przyznawany za darmo i niezależnie od dochodu. Rodzice otrzymają go dożywotnio. Dzieci mogą natomiast korzystać z karty aż do ukończenia 18. lub 25. roku życia (w przypadku kontynuowania nauki), a niepełnosprawna młodzież - przez cały czas obowiązywania orzeczenia o niepełnosprawności.

Wzór Karty Dużej Rodziny
Wzór Karty Dużej Rodziny

Posiadanie karty ułatwia dostęp do wydarzeń kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych. Rodziny wielodzietne kupią tańsze bilety wstępu i skorzystają z promocji przygotowanych w poszczególnych placówkach. Użytkownicy programu KDR mogą też liczyć na ulgi w komunikacji miejskiej i transporcie publicznym, a także w urzędach (np. 50 proc. opłaty paszportowej dla rodziców). To jednak nie wszystko. Obecnie system uprawnia do zniżek w ok. 13 tys. punktów handlowych i usługowych (m.in. w marketach i na stacjach benzynowych).

Jak uzyskać kartę? Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek. Formularz może wypełnić każdy pełnoletni członek wielodzietnej rodziny. Wszystkie osoby muszą dysponować dowodem osobistym albo paszportem. W indywidualnych przypadkach potrzebne będą jeszcze dodatkowe dokumenty. Np. ojciec i matka powinni napisać oświadczenie o pełni władzy rodzicielskiej, a macocha i ojczym - przygotować akt małżeństwa.

d48fl5e

Jak wypełnić wniosek o Kartę Dużej Rodziny przez internet?

Od 2017 roku formularz można wypełnić drogą elektroniczną. Wygodnie i bez wychodzenia z domu. Zrobisz to za pośrednictwem portalu Emp@tia. Usługa jest całkowicie bezpłatna (dopiero wydanie duplikatu karty kosztuje 9,21 zł). Jakie informacje należy przygotować? Nazwę i adres właściwej instytucji, dane wnioskodawcy, dane kontaktowe oraz dane identyfikacyjne wszystkich członków rodziny.

Wniosek online w kilku krokach:

  • Załóż konto na ePUAP lub użyj elektronicznego podpisu kwalifikowanego.
  • Zarejestruj konto na portalu Emp@tia - kliknij w pole "Logowanie zakładanie konta" (w prawym górnym rogu ekranu).
  • Jako zalogowany użytkownik uzupełnij wniosek o Kartę Dużej Rodziny.
  • Załącz skany niezbędnych dokumentów.
  • Prześlij elektroniczny formularz do właściwego urzędu lub ośrodka pomocy społecznej.

Decyzja w sprawie rozpatrzenia zgłoszenia będzie dostępna na indywidualnym koncie po zalogowaniu do serwisu Emp@tia.

Wniosek o przystąpienie do programu złożysz też osobiście. W tym celu udaj się z wizytą do urzędu gminy lub miasta - właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Adresy instytucji przyjmujących zgłoszenia znajdziesz na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Usługa jest całkowicie bezpłatna.

d48fl5e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48fl5e