Trwa ładowanie...

Karta kredytowa - zobacz, na co zwrócić uwagę przy wyborze

Oprocentowanie, ubezpieczenie czy spłata minimalna to tylko kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze karty kredytowej. Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Karta kredytowa - zobacz, na co zwrócić uwagę przy wyborzeŹródło: WP.PL, fot: igenkin/iStockphoto
d2gfrmv
d2gfrmv

Potrzebujesz pieniędzy na wyjazd, naprawę samochodu czy zakup telewizora? Jeśli w domowym budżecie brakuje środków, można pomyśleć o karcie kredytowej. Banki posiadają w swojej ofercie różne rozwiązania. Nawet jeśli mają podobne oprocentowanie czy zbliżoną opcję spłaty minimalnej, zawsze znajdzie się jakiś istotny wyróżnik - ubezpieczenie, usługi online, a nawet powiadomienia sms. Przy wyborze oferty warto zatem wziąć pod uwagę kilka parametrów.

Karty kredytowe są wygodne i oferują dostęp do dodatkowej sumy pieniędzy w krótkim czasie. Funkcjonują jako forma pożyczki, umożliwiając korzystanie ze środków, których aktualnie nie ma na rachunku. Bank określa wysokość ograniczenia kredytowego na podstawie comiesięcznych dochodów. Limit zadłużenia maleje wraz z używaniem karty, ale jest odnawiany po spłacie należności.

Opłaty za wydanie i użytkowanie

Koszt uzyskania karty kredytowej waha się zwykle od 0 zł do nawet 500 zł, w zależności od oferty banku i rodzaju karty (ekonomiczna czy prestiżowa). Czasem istnieje szansa na uniknięcie opłat po spełnieniu narzuconych warunków. Wystarczy regularnie dokonywać transakcji i terminowo spłacać zadłużenie. W niektórych bankach można korzystać z niej za darmo, ale tylko przez rok. Nieprzestrzeganie zasad może wiązać się nie tylko z obowiązkiem uregulowania podstawowych opłat, ale także z dodatkowymi karami pieniężnymi, np. za przekroczenie wyznaczonego limitu zadłużenia.

Oprocentowanie karty kredytowej

Koszt długu na karcie kredytowej jest jednym z ważniejszych parametrów, który należy rozważyć przy wyborze karty kredytowej. Najwyższe oprocentowanie wynosi czterokrotność stopy lombardowej Narodowego Banku Polskiego (obecnie 2,5 proc.). Aktualnie maksymalna stawka, jaką mogą zażądać banki to 10 proc. w skali roku. Z racji tego, że ograniczenie jest narzucone odgórnie i wszystkie instytucje finansowe muszą się do nich stosować, oprocentowanie w wielu bankach jest po prostu podobne.

d2gfrmv

Długość okresu bezodsetkowego

Trzeba więc wziąć pod uwagę także inny czynnik. Nie mniej ważny może się okazać tzw. grace period, czyli okres, w którym bank nie nalicza odsetek za korzystanie z kredytu. Czas "promocji" trwa zwykle od 50 do 60 dni w zależności od oferty. Przysługuje posiadaczowi karty, który w momencie startu okresu rozliczeniowego nie ma na koncie żadnego zadłużenia lub udało mu się w terminie spłacić wszystkie zobowiązania. Jeśli jednak nie rozliczy się na czas, bank zaczyna naliczać odsetki. **

Ubezpieczenie karty kredytowej

Wiele banków oferuje ubezpieczenie karty kredytowej od razu przy jej aktywacji. Nie jest to jednak reguła. Czasem, trzeba taką usługę dokupić osobno. Warto zadbać o zabezpieczenie finansów, nawet tych pożyczonych. Ochrona może się okazać nieodzowna. Zdarzają się przecież różne sytuacje, zarówno te dotyczące samej karty (np. w momencie jej zgubienia), jak i nieprzewidziane okoliczności życiowe (np. utrata pracy).

Spłata minimalna i możliwość zapłaty w ratach

Wyznaczając termin uregulowania długu na koncie kredytowym, bank daje także wybór sposobu. Może się odbywać w formie spłaty całości zadłużenia albo jego części. Kwotę spłaty minimalnej określa się zwykle kwotowo i procentowo, najczęściej w wysokości 5 proc. zaciągniętego zobowiązania. Czasem klient sięga po więcej pieniędzy, aby opłacić konkretny zakup. Może w tym wypadku wystąpić o rozłożenie kwoty pożyczki na kilka równych rat, które będzie spłacał na zasadach podobnych do zwykłego kredytu gotówkowego.

Opcja płatności zbliżeniowej

Większość kart, czy to kredytowych czy debetowych, posiada dzisiaj opcję paypass, która umożliwia dokonywanie szybkich płatności za zakupy poniżej 50 zł. Nie trzeba potwierdzać ich kodem PIN, ale wystarczy przyłożyć plastik do czytnika terminala płatniczego. Dla części konsumentów jest to bardzo wygodna opcja, którą biorą pod uwagę przy wyborze konkretnej karty. Płatności zbliżeniowe bywają jednak złudne, ponieważ księgowanie transakcji następuje dopiero po kilku dniach. Nie każdemu takie rozwiązanie odpowiada.

d2gfrmv

Karta kredytowa online

Niektóre banki starają się jak najbardziej ułatwić dostęp do własnej oferty. Czasem można więc złożyć wniosek za pośrednictwem formularza online, a kartę otrzymać prosto do domu. Przy doborze najlepszej opcji, warto też sprawdzić, czy istnieje szansa podpięcia historii transakcji kredytowych do widoku bankowości mobilnej. Dzięki temu, na bieżąco można sprawdzać saldo, dokonywać zmian i przelewów. Przydatne mogą się okazać także powiadomienia sms.* *

d2gfrmv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gfrmv