Katowice wysoko w rankingu strategii przyciągania inwestycji
W rankingu fDi Magazine - pisma z grupy Financial Times - Katowice zostały najlepszym miastem Europy środkowo-wschodniej pod względem strategii przyciągania zagranicznych inwestycji bezpośrednich - podał w poniedziałek Urząd Miasta.
W rankingu fDi Magazine - pisma z grupy Financial Times - Katowice zostały najlepszym miastem Europy Środkowo-Wschodniej pod względem strategii przyciągania zagranicznych inwestycji bezpośrednich - podał w poniedziałek Urząd Miasta.
Według komunikatu katowickiego magistratu anglojęzyczny dwumiesięcznik fDi Magazine, specjalizujący się w problematyce zagranicznych inwestycji bezpośrednich, opublikował ranking "Europejskie miasta i regiony przyszłości 2012/2013". 253 europejskie miasta oceniono w nim pod względem perspektyw dla rozwoju bezpośrednich inwestycji zagranicznych.
W ogólnym rankingu Katowice zajęły 87. pozycję, jako trzecie polskie najwyżej uplasowane miasto - za Warszawą (21. miejsce) i Krakowem (69. miejsce). W ostatecznym rankingu Katowice wyprzedziły bardziej popularne polskie miejsca inwestycyjne, jak Poznań czy Wrocław.
- Katowice są doskonałym przykładem postindustrialnego rozwoju gospodarczego i odzwierciedlają szybkie zmiany zachodzące w całej Polsce od 1990 r. W rankingu miast Europy środkowo-wschodniej zostały uznane za miasto z najlepiej realizowaną strategią skierowaną na przyciąganie zagranicznych inwestycji bezpośrednich, a także zajęły 5. pozycję w grupie małych europejskich miast w ramach tej samej kategorii - skomentował redaktor magazynu Courtney Fingar.
Z wyników rankingu cieszy się prezydent Katowic Piotr Uszok. - Wiem, że ranking zostanie zauważony przez potencjalnych inwestorów i wiodące firmy doradcze - uważa prezydent.
Urząd Miasta przypomniał, że w Katowicach swoją produkcję i centrum usług ulokowała m.in. firma Rockwell, która brała udział w amerykańskim programie kosmicznym. Mentor Graphics - technologiczny lider na rynku automatyzacji projektowania w elektronice - ma w Katowicach 200-osobowy oddział badawczo-rozwojowy, firma doradcza Capgemini zatrudnia 1,3 tys. osób w centrum usługowo-informatycznym, a firma doradcza PwC ma ponad 300-osobowe centrum usług wspólnych w zakresie usług audytorskich; pracuje ono na potrzeby Europy środkowo-wschodniej i wybranych rynków Europy zachodniej.