Katowicka prokuratura sprawdzi umowę dzierżawy terenów Stoczni Szczecińskiej

Katowicka prokuratura okręgowa sprawdzi, czy nie doszło do nieprawidłowości przy zawarciu umowy dzierżawy terenów po Stoczni Szczecińskiej. Zawiadomienie w tej sprawie, złożone przez senatora Krzysztofa Zarembę (PiS), zostało przesłane do Katowic ze Szczecina.

Chodzi o umowę dzierżawy pomiędzy Towarzystwem Finansowym Silesia a spółką Kraftport. Obydwa te podmioty mają siedzibę w Katowicach.

-Trwa postępowanie sprawdzające, na które mamy 30 dni. Obecnie badamy, czy samo zawiadomienie daje podstawy do wszczęcia postępowania, czy też będziemy przeprowadzać inne czynności sprawdzające - powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek.

- W zawiadomieniu jest napisane ogólnie, że przy zawieraniu umowy dzierżawy doszło do nieprawidłowości - dodała prokurator.

Należąca w całości do Fryderyka F. spółka Kraftport wydzierżawiła na dziesięć lat od Towarzystwa Finansowego Silesia tereny Stoczni Szczecińskiej z opcją wykupu po roku tego terenu. Umowę podpisano pod koniec lipca br. F. ma w Katowicach kilka innych spółek.

Postępowanie w sprawie domniemanych nieprawidłowości w jednej z nich prowadzi Prokuratura Rejonowa Katowice-Południe. Zajęła się tą sprawą po decyzji Sądu Okręgowego w Katowicach, który uchylił wcześniejsze postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa.

Kilka tygodni temu senator Zaremba informował dziennikarzy, że zwrócił się z pytaniami do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, czy niemieckie organa wymiaru sprawiedliwości poprosiły stronę polską o pomoc prawną w prowadzonej na terenie Niemiec sprawie dotyczącej F. Jak mówił, dotarły do niego informacje, które chciałby zweryfikować, że wobec właściciela Kraftport prowadzone są postępowania w Niemczech. Senator poinformował we wtorek PAP, że nie otrzymał jeszcze odpowiedzi na swoje pytania.

Zaremba uważa, że TF Silesia zawarło umowę "z niewiarygodnym i niesprawdzonym partnerem". Jego zdaniem Silesia wydzierżawiła tereny stoczni firmie, która "nie ma w zasadzie szans na zrealizowanie przyjętych na siebie zobowiązań, a umowa dzierżawy wydaje się być skierowana przeciw interesom Skarbu Państwa".

Zgodnie z danymi z Krajowego Rejestru Sądowego firma Kraftport została zarejestrowana 29 lipca br., trzy dni po podpisaniu umowy dzierżawy. Jedynym właścicielem firmy jest Fryderyk F., drobny śląski przedsiębiorca, zajmujący się docieplaniem budynków klinkierem. Zgodnie z KRS firma ma kapitał zakładowy w wysokości 5 tys. zł.

W oświadczeniu przesłanym w sierpniu PAP Silesia stwierdziła: - W ocenie TFS złożone zawiadomienie do prokuratury jest odpowiedzią na zawiadomienie do prokuratury złożone przez TFS, w którym zarzucono członkom zarządu Porty Holdingu (na gruzach Porty Holding SA powstała w 2002 r. Stocznia Szczecińska Nowa - PAP) działanie na szkodę TFS poprzez rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat TFS. Pewne zdziwienie TFS budzi zdecydowane zaangażowanie się senatora Zaremby po jednej stronie sporu.

Miesiąc temu "Dziennik Gazeta Prawna" napisał, że Kraftport przejął tereny stoczni, gdy pojawiło się tam konsorcjum z perspektywą biznesu o wartości 2,5 mld euro zaangażowanego w budowę podmorskiego tunelu łączącego Niemcy i Danię. Przedsiębiorcy podejrzewają, że stało się to po przecieku poufnych informacji z Ministerstwa Skarbu Państwa - napisała gazeta.

Wówczas MSP w opublikowanym na swych stronach internetowych oświadczeniu napisało m.in., że tylko Silesia, właściciel części terenów byłej stoczni, działająca jako inwestor rynkowy, decyduje o sprzedaży lub dzierżawie majątku.

Ponadto MSP podkreśliło, że "umowa z Kraftportem, jak wynika z informacji od TF Silesia, zawiera jednoznaczne zapisy, dotyczące rozpoczęcia działalności stoczniowej w ciągu sześciu miesięcy od jej podpisania". - Nierozpoczęcie do 1 marca 2012 roku przez Kraftport takiej działalności może być podstawą do podjęcia przez TFS działań zmierzających do rozwiązania powyższej umowy - stwierdził resort.

Towarzystwo Finansowe Silesia, należące do Skarbu Państwa, jesienią zeszłego roku wylicytowało najważniejsze nieruchomości wchodzące w skład SSN. TF Silesia specjalizuje się w rewitalizacji gospodarczej i zagospodarowywaniu obszarów poprzemysłowych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)