KDPW ze światową akredytacją do nadawania kodów LEI

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych otrzymał od Global Legal Entity Identifier Foundation (GLEIF) akredytację do nadawania kodów LEI, czyli numerów pozwalających na globalną identyfikację podmiotów operujących na rynkach finansowych - poinformował we wtorek KDPW.

10.01.2017 11:50

KDPW jest jedną z trzech pierwszych instytucji na świecie, które otrzymały akredytację GLEIF. Przyznano je również odpowiednikom KDPW z Meksyku i Indii.

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (KDPW) od 2013 r. prowadzi działalność w zakresie nadawania kodów LEI (Legal Entity Identifier). Kod LEI to niepowtarzalny numer pozwalający na identyfikację w skali globalnej podmiotów działających na rynkach finansowych. Obecnie KDPW zarządza bazą ponad 7 tys. kodów identyfikujących - dla przedsiębiorców z Polski oraz 21 innych krajów.

"Kody LEI muszą posiadać wszystkie podmioty prawne i osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, zawierające transakcje na instrumentach pochodnych, które muszą być raportowane do repozytoriów transakcji. Ponadto obowiązek posiadania kodów LEI dotyczył będzie wkrótce szerszej grupy podmiotów, w tym podmiotów zawierających transakcje na rynku kasowym oraz emitentów" - czytamy w komunikacie KDPW.

"Dla KDPW uzyskanie akredytacji GLEIF to przede wszystkim możliwość kontynuowania usługi nadawania kodów, która wchodzi w skład budowanego, zgodnie z naszym celem strategicznym, zintegrowanego portfela usług wspomagających działanie i rozwój polskiego rynku finansowego. Jednocześnie obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na usługę nadawania kodów LEI. Ważnym elementem budowy tego popytu są regulacje prawa europejskiego, wprowadzające obowiązek uzyskania kodu LEI przez podmioty działające na rynku finansowym. Jednocześnie pragnę podziękować GLEIF za owocną współpracę na każdym etapie naszej akredytacji" - mówi, cytowana w komunikacie, Iwona Sroka, prezes KDPW.

Global Legal Entity Identifier Foundation to organizacja non-profit z siedzibą w Bazylei (Szwajcaria), która została powołana w 2014 r. przez Radę Stabilności Finansowej (międzynarodowa instytucja monitorująca globalny system finansowy). Zadaniem Fundacji jest wdrażanie i stosowanie standardów dotyczących kodów LEI.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)