"Renta alkoholowa". Z roku na rok jej koszt rośnie
"Renta alkoholowa" to potoczne określenie świadczenia przyznawanego osobom, które utraciły zdolność do pracy zarobkowej w wyniku choroby alkoholowej. Poniżej przedstawiamy, ile osób korzystało z tego świadczenia w ostatnich latach oraz jakie były jego koszty dla państwa.
W marcu waloryzacji podlegać będzie także tzw. renta alkoholowa. Wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy z powodu choroby alkoholowej jest uzależniona od stopnia niezdolności, określonego w orzeczeniu lekarskim.
Osoby całkowicie niezdolne do pracy już od marca będą dostawać 1901,71 zł, a częściowo niezdolne 1426,28 zł.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Arabowie już zmienili Zakopane. Prowadzi biznes specjalnie pod nich
Czym jest "renta alkoholowa"?
Jak wyjaśnia WP Finanse Grzegorz Dyjak z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, nie istnieje formalne pojęcie "renty alkoholowej" – jest to wyłącznie termin potoczny. Zakład Ubezpieczeń Społecznych stosuje Międzynarodową Statystyczną Klasyfikację Chorób i Problemów Zdrowotnych Rewizja X (ICD-10).
Są to m.in. następujące kody chorobowe:
- F10 – zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania wynikające z użycia alkoholu,
- K70 – alkoholowa choroba wątroby,
- T51 – efekt toksyczny alkoholu,
- X45 – przypadkowe zatrucie alkoholem,
- Y15 – zatrucie alkoholem o nieokreślonym zamiarze,
- Y90 – działanie alkoholu określone na podstawie poziomu we krwi.
Wyniszczenie organizmu, które spowodowało całkowitą lub częściową niezdolność do pracy, nie jest to jednak jedynym kryterium, które należy spełnić, by móc ubiegać się o wsparcie. Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, renta może zostać przyznana po spełnieniu warunków:
- uzyskanie orzeczenia o częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy,
- osiągnięcie wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego, który jest zależny od wieku, w którym powstała niezdolność do pracy,
- wykazanie, że niezdolność do pracy powstała w okresach składkowych lub nieskładkowych, określonych w przepisach.
"Renta alkoholowa" w Polsce
Poniżej przedstawiamy otrzymane od ZUS zestawienie liczby osób pobierających renty z tytułu niezdolności do pracy z powodu wymienionych jednostek chorobowych w latach 2020–2023, wraz z odpowiadającymi im kosztami dla systemu ubezpieczeń społecznych.
Nie potrzeba wielkich zdolności analitycznych, żeby zauważyć, że z jednej strony z każdym rokiem mniej osób pobiera świadczenie z tytułu niezdolności do pracy, ale jednocześnie rok do roku wypłacana kwota rośnie. Zmiany w wysokości świadczeń, tak jak w przypadku innych rent, mają na celu dostosowanie ich do rosnących kosztów życia i zapewnienie lepszego wsparcia dla osób dotkniętych problemem alkoholowym.