Trwa ładowanie...
pomoc

KE ogłosi w środę pakiet pomocy dla Ukrainy

Komisja Europejska ogłosi w środę pakiet wsparcia finansowego dla Ukrainy - poinformowała we wtorek rzeczniczka KE Pia Ahrenkilde Hansen. Według komisarza ds. budżetu Janusza Lewandowskiego chodzi głównie o pomoc, która może zostać udzielona natychmiast.

Share
KE ogłosi w środę pakiet pomocy dla Ukrainy
Źródło: AFP, Fot: SERGEI SUPINSKY
d1vlcou

- KE przygotowuje możliwości wsparcia Ukrainy. Oczekujemy, że jutro (w środę) KE uzgodni taki pakiet - powiedziała rzeczniczka na konferencji prasowej, nie ujawniając jednak, jakiej wielkości może być to pakiet.

Lewandowski powiedział polskim dziennikarzom, że misje UE w Kijowie badają jakie są potrzeby Ukrainy. - W środę KE przesądzi, jakie formy pomocy możliwe są teraz. Chodzi o to, by przy próbach destabilizacji Ukrainy przez Wielkiego Brata ze Wschodu pokazać, że UE nie tylko próbuje zatrzymać agresję rosyjską, ale też jest w stanie osłaniać ewentualne poczynania nowego rządu - podkreślił komisarz.

d1vlcou

Według niego KE może udzielić Ukrainie tzw. pomocy makroekonomicznej. Są to pożyczki zaciągane pod gwarancją budżetu europejskiego. Tydzień temu w Strasburgu Lewandowski informował, że pomoc pomostowa dla Ukrainy mogłaby wynieść ponad 1 miliard euro, czyli o około 400 mln euro więcej niż proponowano jeszcze w zeszłym roku.

- Podtrzymuję, że w takich granicach ten pomost powinien być. Jest on niewystarczający według wyliczeń samej Ukrainy, która mówi o potrzebnych 4 mld euro. Będziemy starali się ustalić to na miejscu (w Kijowie) - powiedział we wtorek komisarz.

Dodał jednak, że na pewno natychmiastowe wsparcie dla Ukrainy nie może pochodzić tylko z budżetu UE, ale możliwe są również szybkie pożyczki Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz wsparcie bilateralne od innych państw. - Może wtedy ten parasol będzie dostateczny, żeby osłonić nowy rząd - ocenił Lewandowski.

We wtorek Rada Najwyższa Ukrainy ratyfikowała już memorandum o udzieleniu Ukrainie przez Unię Europejską pomocy makroekonomicznej w wysokości 610 mln euro na wypełnienie warunków uzyskania pożyczki z MFW na kwotę 15 mld dolarów. Porozumienie z UE o udzieleniu tej pożyczki podpisano w lutym 2013 roku, ale za rządów prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza nie zostało ono ratyfikowane.

d1vlcou

Zgodnie z dokumentem Ukraina otrzyma pomoc w czterech transzach, a ich spłata rozciągnięta będzie na maksymalnie 15 lat.

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk zapewnił w poniedziałek na spotkaniu z przedstawicielami europejskiego biznesu w Kijowie, że Ukraina spełni wszystkie wymogi MFW, aby otrzymać kredyt. Według władz Ukrainy kraj potrzebuje na najbliższe dwa lata co najmniej 35 mld dolarów na ratowanie swej wypłacalności.

Z Brukseli Anna Widzyk

d1vlcou

Podziel się opinią

Share
d1vlcou
d1vlcou