KE wydała rekomendacje ws. wydobycia gazu łupkowego

Komisja Europejska przedstawiła rekomendacje dla krajów członkowskich dotyczące poszukiwania i wydobycia gazu z łupków w UE, a nie nowe przepisy.

KE wydała rekomendacje ws. wydobycia gazu łupkowego
Źródło zdjęć: © AFP | Janek Skarzyński

22.01.2014 | aktual.: 22.01.2014 15:54

Komisja Europejska przedstawiła w środę rekomendacje dla krajów członkowskich dot. poszukiwania i wydobycia gazu z łupków w UE, a nie nowe przepisy. Opinia publiczna powinna być informowana o używanych chemikaliach przy szczelinowaniu poszczególnych odwiertów.

KE określiła minimalne standardy, jakie powinny być stosowane przez kraje członkowskie przy stosowaniu metody szczelinowania hydraulicznego, używanej przy wydobywaniu gazu z łupków.

- Gaz łupkowy obudził nadzieje w niektórych częściach Europy, ale jest także źródłem obaw opinii publicznej. Komisja odpowiada na te apele minimalnymi standardami. Kraje członkowskie są zaproszone do ich stosowania w celu zajęcia się obawami o środowisko i zdrowie. Dadzą one też potrzebną przewidywalność dla operatorów i inwestorów - oświadczył cytowany w komunikacie komisarz UE ds. środowiska Janez Potocznik.

KE wskazuje m.in., że zanim kraje UE przyznają koncesję, powinny przygotować plany oceniające możliwe skutki projektu. Zaleca się też krajom ostrożną ocenę wpływu poszukiwań i wydobycia gazu łupkowego na środowisko, zapewnienie szczelności odwiertów i stosowanie przy nich najlepszych praktyk.

Kraje UE powinny też sprawdzić jakość wody, gleby i powietrza na obszarze, na którym mają się odbyć łupkowe odwierty tak, by móc potem monitorować ewentualne zmiany. Powinna też być kontrolowana emisja gazów cieplarnianych na miejscu wydobycia. Ponadto opinia publiczna powinna być informowana o używanych chemikaliach przy szczelinowaniu poszczególnych odwiertów.

Kraje członkowskie powinny wdrożyć rekomendacje KE w ciągu sześciu miesięcy od ich publikacji, a od grudnia informować Komisję co roku o zastosowanych środkach.

Polska od początku wskazywała, że obecne unijne przepisy są wystarczające do regulowania wydobycia gazu łupkowego i wystarczą tylko wytyczne do ich stosowania. Zbytnich obostrzeń nie chciała też Wielka Brytania.

Szczelinowanie hydrauliczne polega na wtłaczaniu pod ciśnieniem w złoże skalne zawierające gaz cieczy składającej się z wody i substancji chemicznych. Ekolodzy obawiają się m.in., że może to prowadzić do skażenia chemikaliami wody pitnej. Zakaz szczelinowania wprowadziła też Bułgaria, czasowe moratorium na poszukiwania gazu łupkowego obowiązywało też do marca ub.r. w Rumunii.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)