Trwa ładowanie...
finanse
25-05-2009 09:20

Kiedy firma obniża pensję...

Odmowa przyjęcia obniżonej wypłaty ma poważne skutki. Nieprzyjęcie nowych warunków sprawia, że wypowiedzenie zmieniające przekształci się w definitywne. Natomiast z końcem okresu wypowiedzenia umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu.

Kiedy firma obniża pensję...
d34v4b2
d34v4b2

Firmy tną wydatki na wynagrodzenia. Stanowią one niemałą pozycję w kosztach prowadzenia przedsiębiorstwa.

Każda umowa może uleć modyfikacji. Prawo pracy przewiduje różne możliwości. Najpopularniejsze to tzw. wypowiedzenie zmieniające. Pracodawca ma obowiązek wystawić pracownikowi propozycję nowej pensji z jednoczesnym wypowiedzeniem dotychczasowej. Dla skuteczności wypowiedzenia zmieniającego konieczne jest oświadczenie pracodawcy lub osoby przez niego upoważnionej wypowiadające dotychczasowe elementy stosunku pracy - informuje "Rzeczpospolita".

Uzasadnienie jest podstawą

Pracodawca ma obowiązek podania prawdziwej przyczyny wypowiedzenia warunków płacy i pracy, ponieważ podlega ona kontroli sądowej.
Sąd Najwyższy w wyroku z 16 czerwca 1999 roku, jednoznacznie orzekł, że racjonalizacja zatrudnienia zmierzająca do obniżenia kosztów działalności pracodawcy stanowi uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia zmieniającego - podała "Rzeczpospolita".

Czas na decyzję

Ustawodawca przewidział okres czasu w którym pracownik powinien określić swoje stanowisko. Jego długość zależy od okresu wypowiedzenia. Jeżeli w tym czasie pracownik nie złoży oświadczenia o odmowie, uważa się, że wyraził zgodę.

Odmowa przyjęcia obniżonej wypłaty ma poważne skutki. Nieprzyjęcie nowych warunków sprawia, że wypowiedzenie zmieniające przekształci się w definitywne. Natomiast z końcem okresu wypowiedzenia umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu - podała "Rzeczpospolita".

d34v4b2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34v4b2