Kierownictwo banku BAWAG - do więzienia
W ramach największego w dziejach Austrii
procesu dotyczącego przestępstw gospodarczych sąd krajowy w
Wiedniu skazał w piątek ośmiu byłych członków kierownictwa banku
BAWAG na kary więzienia za spowodowanie strat w łącznej kwocie 3,2
mld euro.
Straty te, będące rezultatem podejmowanych głównie w latach 90. ryzykanckich transakcji spekulacyjnych, doprowadziły do zmiany właściciela banku. Austriacka centrala związkowa OeGB pozbyła się w ubiegłym roku większościowego udziału w BAWAG P.S.K. (powstałym w 2005 roku w ramach fuzji Bank fuer Arbeit und Wirtschaft oraz Oesterreichische Postsparkasse) na rzecz amerykańskiego funduszu inwestycyjnego Cerberus.
Główny oskarżony, 73-letni były prezes zarządu BAWAG Helmut Elsner został skazany na dziewięć i pół roku więzienia za sprzeniewierzenia, fałszowanie księgowości i szczególnie poważne oszustwo. Jego następca na tym stanowisku, 67-letni Johann Zwettler otrzymał karę pięciu lat pozbawienia wolności.
Jak głosi uzasadnienie wyroku, "świadomie nadużywając" swych pełnomocnictw Elsner spowodował w BAWAG straty w wysokości 1,72 mld euro. Dalsze 1,63 mld euro deficytu to efekt transakcji, jakie zawierali na Karaibach Zwettler oraz zamieszkały w USA spekulant finansowy, 52-letni Wolfgang Floettl - syn byłego prezesa zarządu BAWAG. Floettla skazano w piątek na dwa i pół roku więzienia.
By zniwelować skutki działalności Zwettlera i Floettla, przewodniczący OeGB i późniejszy prezes rady nadzorczej BAWAG Fritz Verzetnisch musiał użyć do ratowania banku praktycznie całego związkowego funduszu strajkowego.
Poza Elsnerem, Zwettlem i formalnie niezwiązanym z BAWAG Floettlem wydany przez wiedeński sąd wyrok obejmuje kary dla sześciu innych członków kierownictwa banku. Orzeczenie nie jest prawomocne.
Wszystkich dziewięciu skazanych zobowiązano do zapłacenia BAWAG odszkodowań w łącznej wysokości ponad 75 mln euro. Elsner musi ponadto zwrócić bankowi swą odprawę emerytalną w kwocie 6,8 mln euro. Uzasadnienie wyroku zaleca kierowanie dalszych pozwów odszkodowawczych do sądów cywilnych. (PAP)