Klocki Lego dla każdego. Komplet po 2 zł?!

Wkrótce nasze sklepy z zabawkami zaleją azjatyckie odpowiedniki klocków Lego. 24 października wygasły prawa patentowe do wynalazku Olego Kirka Christiansena.

Klocki Lego dla każdego. Komplet po 2 zł?!
Źródło zdjęć: © Color Bricks, fot. Alan Chia, lic. cc/ Wikipedia

24.10.2011 | aktual.: 28.10.2011 10:57

Wiele firm już wprowadziło na na rynek produkty łudząco podobne do tych produkowanych przez firmę Lego. W sieci Toys "R" US od kilku pewnego czasu można kupić klocki Mega Blocks w 100 proc. kompatybilne z duńskimi. Duży zestaw kosztuje 29,90 dolarów, oryginalne Lego są droższe o ok. 15 dolarów.

Ale to nie koniec. Można się spodziewać, że w ciągu kilku tygodni zaleją nas legopodobne wyroby z Dalekiego Wschodu. Wówczas duże zestawy będą kosztowały kilkanaście złotych, małe będą kilka razy tańsze.

Oczywiście jakość ich wykonania i trwałość będą o wiele gorsze. Niewykluczone też, że trafią do nas komplety wykonane z rakotwórczego plastiku, podobnego do tego, z których wykonano lalki wycofane ze sprzedaży kilka miesięcy temu. Trzeba będzie więc zachować czujność.

Lego to duńska firma zajmująca się produkcją zabawek od 1932 roku. Jej nazwa pochodzi z duńskiego zwrotu Leg godt (pol. baw się dobrze).

Firma znana jest na całym świecie za sprawą zaprojektowanych przez jej właściciela klocków. Stworzył on system plastikowych cegiełek z symetrycznie ułożonymi wypustkami i gniazdami. Dzięki temu możliwe jest łączenie elementów z innych kompletów. Swój wynalazek Oleg Kirka Chistiansen zgłosił do urzędu patentowego 28 stycznia 1958 roku, ale dopiero trzy lata później 24 października 1961 został on zatwierdzony. Dziś po pięćdziesięciu latach projekt klocków Lego przestaje być chroniony prawem.

Firma jest największym producentem klocków na rynku. Jej światowy udział w sprzedaży wynosi ok. 70 proc. Lego trafiają do ok. 400 mln ludzi na świecie. Jedną z ciekawszych informacji jest to, że w czasie kryzysu finansowego w 2009 roku firma odnotowała 22 proc. wzrost sprzedaży i 63 proc. wzrost zysków. LEGO produkuje rocznie niemal 20 miliardów klocków.

zabawkichinyprawo
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)