Trwa ładowanie...
d3xrqp1

KNF nakazała PL Holdings S.a.r.l. sprzedaż akcji FM Bank PBP, Abris planuje odwołanie (opis)

08.04. Warszawa (PAP) - Komisja Nadzoru Finansowego nakazała zbycie wszystkich akcji FM Bank PBP posiadanych przez PL Holdings S.a.r.l., spółkę celową Abris Capital Partners, do 31...

Share
d3xrqp1

08.04. Warszawa (PAP) - Komisja Nadzoru Finansowego nakazała zbycie wszystkich akcji FM Bank PBP posiadanych przez PL Holdings S.a.r.l., spółkę celową Abris Capital Partners, do 31 grudnia 2014 r. - poinformowała Komisja we wtorkowym komunikacie. Właściciel banku planuje odwołać się od tej decyzji.

KNF poinformowała we wtorek, że zakazała wykonywania prawa głosu z akcji FM Bank PBP przez PL Holdings oraz Abris-EMP Capital Partners oraz nakazała zbycie wszystkich akcji FM Bank PBP posiadanych przez PL Holdings S.a.r.l. do 31 grudnia 2014 r.

"Decyzję wydano na podstawie art. 25n ust. 1 i 4 w związku z art. 25h ust. 2 i 3 ustawy Prawo bankowe. W postępowaniu administracyjnym stwierdzono niewypełnianie przez PL Holdings S.a.r.l. oraz Abris-EMP Capital Partners Limited zobowiązań inwestorskich złożonych wobec KNF, co w ocenie Komisji ma negatywny wpływ na ostrożną i stabilną działalność banku" - napisano w komunikacie.

d3xrqp1

Abris Capital Partners poprzez spółkę celową PL Holdings S.a.r.l. jest większościowym akcjonariuszem FM Banku PBP SA i ma 99,6 proc. udziału w kapitale banku.

Paweł Boksa, wiceprzewodniczący rady nadzorczej banku i partner w Abris Capital Partners poinformował PAP, że fundusz zamierza odwołać się od decyzji KNF.

"Trudno się obecnie ustosunkować do decyzji KNF, ponieważ nie znamy jej uzasadnienia. Nie wiemy, czego dotyczą zarzuty. Decyzja KNF jest dla nas ogromnym zaskoczeniem. O dalszych krokach zdecydujemy, gdy poznamy uzasadnienie decyzji Komisji" - powiedział PAP Boksa.

"Już teraz mogę jednak powiedzieć, że będziemy się odwoływać, ponieważ nie widzimy żadnych podstaw do takiej decyzji KNF, tym bardziej, że FM Bank PBP SA ma wyniki lepsze od zakładanych w planie finansowym, a Komisja po zakończonej niedawno kompleksowej kontroli uznała, że sytuacja ekonomiczno-finansowa banku nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa środków gromadzonych na rachunkach bankowych" - dodał.

FM Banku PBP SA powstał z połączenia FM Banku z Polskim Bankiem Przedsiębiorczości. Połączony bank rozpoczął działalność od lipca 2013 r.

W 2013 roku szef rady nadzorczej banku i partner w Abris Capital Partners informował, że bank planuje za około 3 lata wejść na GPW. (PAP)

seb/ ana/

d3xrqp1

Podziel się opinią

Share
d3xrqp1
d3xrqp1