Kobiety również toną w długach. Pryska mit
Szybko rośnie liczba Polek mających problemy ze spłatą długów - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej.
Pryska mit o kobietach i ich finansowej stabilności. Rośnie bowiem liczba Polek mających problemy ze spłatą długów - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej.
Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w 2014 r. już co drugi dorosły Polak posiadał kredyt (15,3 mln). Wśród kredytobiorców więcej jest kobiet (51,1 proc.) niż mężczyzn (48,9 proc). Najczęściej z kredytów korzystają Polacy urodzeni w latach 1967-1981, określani jako Pokolenie X - są to głównie mężczyźni (59 proc.). Zaś w pokoleniu seniorów dominującą grupę stanowią panie (62 proc.) wśród kredytobiorców.
W statystykach osób nadmiernie zadłużonych od lat prym wiodą młodzi mężczyźni. Ale z roku na rok przybywa kobiet, które pożyczają więcej niż mogą oddać. W ogólnej liczbie dłużników niepłacących na czas kobiety stanowią już 37 proc., a ich liczba sięga 800 tys. Jeszcze cztery lata temu panie stanowiły 33 proc. nierzetelnych dłużników. ##Kobiety pożyczają z myślą o najbliższych Jak pokazują statystyki Biura Informacji Kredytowej panie stanowią 51 proc. kredytobiorców. Jednak, gdy mężczyźni z reguły biorą kredyty na zaspokojenie swoich potrzeb, panie robią to z myślą o najbliższych.
Najczęściej pożyczają Polki z tzw. pokolenia X, czyli urodzone w latach 1966-81. Zaraz za nimi plasują się panie z roczników 1948-1966 - pokazuje badanie BIK.
To zupełnie inaczej niż w przypadku mężczyzn, gdzie najwięcej długów zaciągają młodzi do 35 roku życia.
Panie jednak lepiej radzą sobie w wychodzeniu ze spirali zadłużenia. Mężczyźni znacznie częściej unikają kontaktu z wierzycielem, tymczasem panie znacznie częściej decydują się na negocjacje z windykatorem. ##Na zachodzie Polski więcej zadłużonych Biegnąc wzrokiem po kredytowej mapie Polski, największa aktywność kredytobiorców dotyczy mieszkańców województwa lubuskiego (52,8 proc.) zaś najmniejsza uwidacznia się w województwie podlaskim, gdzie tylko 39,1 proc. osób korzysta z kredytu. Jednocześnie dostrzegamy, iż średni poziom aktywności kredytowej jest znacznie wyższy na zachodzie Polski, w stosunku do wschodniej części kraju.
Analizując kredytobiorców pod względem płci, największą aktywność kobiet w zaciąganiu zobowiązań kredytowych obserwujemy właśnie w województwie lubuskim (52,1 proc.) zaś mężczyzn w województwie śląskim (54,5 proc.). Biorąc pod uwagę ekonomiczno-polityczny podział społeczeństwa wynikający z uwarunkowań historycznych, również obie płcie wykazują mniejszą aktywność kredytową na wschodzie Polski. Najrzadziej z kredytów korzystają kobiety w województwie podkarpackim (37,9 proc.), a mężczyźni w województwie podlaskim (39,6 proc.). Obserwujemy również, że w obu tych województwach jest najniższy poziom aktywności kredytowej bez względu na płeć.