Trwa ładowanie...
mama
05-10-2011 13:31

Koła Gospodyń Miejskich wspiera pracujące mamy

W środę Fundacja MaMa rozpoczyna kolejną edycję projektu Koło Gospodyń Miejskich

Koła Gospodyń Miejskich wspiera pracujące mamy
d1onwkp
d1onwkp

W środę Fundacja MaMa rozpoczyna kolejną edycję projektu Koło Gospodyń Miejskich. Ma on wspierać matki pracujące zawodowo, a także zwrócić uwagę władz na zmiany prawne, które mogłyby służyć promowaniu równego podziału obowiązków w rodzinie.

Rodziny 2+1 bez wsparcia krewnych, matki pracujące na pełnym etacie tuż po urodzeniu dziecka - to model rodziny, który często można spotkać w wielkim mieście. Z myślą o wspieraniu kobiet, które łączą obowiązki zawodowe z wychowywaniem dzieci, powstał projekt Koło Gospodyń Miejskich Fundacji MaMa.

- Zależy nam również na upowszechnieniu informacji na temat roli i sytuacji matek w XXI wieku i zwrócenie uwagi władz lokalnych i parlamentarnych na konieczne zmiany prawne w obrębie promowania równego podziału obowiązków w rodzinie - mówi koordynatorka projektu Anna Pietruszka-Dróżdż z zarządu Fundacji MaMa.

W ramach projektu organizowane są m.in. spotkania dla matek pracujących zawodowo, pierwsze z nich odbędzie się w środę. Towarzyszy mu także akcja promująca partnerski podział obowiązków w rodzinie. Fundacja planuje m.in. wydanie ulotki skierowanej do rodziców, która będzie kolportowana w warszawskich szkołach rodzenia.

- Zamierzamy naszym polem rażenia objąć całą rodzinę. Szkoła rodzenia to dobre miejsce. W niej spotykają się rodziny, które planują dziecko. Ich życie ulegnie niebawem niemałej zmianie. Wkroczy nowa osoba, która wymaga stałej opieki. Kobieta najczęściej na jakiś czas rezygnuje z pracy zawodowej i zostaje w sferze prywatnej. Niezmiernie ważne, aby w tym czasie miała wsparcie od partnera - przekonuje Pietruszka-Dróżdż.

d1onwkp

Fundacja zamierza także organizować debaty z udziałem władz Warszawy oraz politykami dotyczące wdrażania odpowiednich zmian ustawowych sprzyjających godzeniu ról.

W ramach projektu podejmowane są również akcje uświadamiające rzeczywistą wartość pracy domowej, często deprecjonowanej również przez kobiety, które ja wykonują. Fundacja MaMa wyliczyła, że kobieta zajmująca się domem i dziećmi w ciągu dnia wykonuje ok. 200 różnych czynności.

W tej edycji projektu została powołana Rada Programowa Koła Gospodyń Miejskich, w jej skład weszły m.in. prof. Małgorzata Fuszara, współtwórczyni Gender Studies przy Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. Danuta Duch-Krzystoszek z Zespołu Badań nad Kobietami i Rodziną oraz Małgorzata Druciarek z Instytutu Spraw Publicznych. "Czekamy również na decyzję o udziale pani minister Ireny Wóycickiej z Kancelarii Prezydenta" - dodaje Pietruszka-Dróżdż.

Kolejna edycja projektu zaplanowana jest na wiosnę przyszłego roku.

d1onwkp

Fundacja MaMa działa na rzecz praw matek, organizując kampanie społeczne, akcje na rzecz praw pracowniczych, warsztaty i szkolenia, porady prawne, psychologiczne i obywatelskie oraz projekty artystyczno-edukacyjne dla rodziców i dzieci. Od kilku lat prowadzi m.in. kampanię "O Mamma Mia! Tu wózkiem nie wjadę", w ramach której walczy z barierami architektonicznymi, z którymi borykają się osoby z wózkami i na wózkach.

d1onwkp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1onwkp