Trwa ładowanie...

Kolej przyspieszy? Oto, gdzie planują jazdę 200 km na godzinę

200 km na godzinę? Z taką prędkością jeżdżą pociągi na krótkim odcinku. Wkrótce ma się to zmienić. PKP rozważa jazdę z większą prędkością m.in. na trasach Poznań - Szczecin, Warszawa - Białystok oraz Wrocław - Pozań - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Kolej przyspieszy? Oto, gdzie planują jazdę 200 km na godzinęFot: PKP
d46tr8d
d46tr8d

200 km na godzinę? Z taką prędkością obecnie jeżdżą pociągi tylko na krótkim odcinku. Wkrótce ma się to zmienić. PKP rozważa jazdę z większą prędkością m.in. na trasach Poznań - Szczecin, Warszawa - Białystok oraz Wrocław - Poznań - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Dzisiaj z prędkością 200 km/h jeżdżą w Polsce wyłącznie pendolino i tylko na 80-kilometrowym odcinku Centralnej Magistrali Kolejowej między Zawierciem a Olszamowicami.

W Krajowym Programie Kolejowym (KPK) do 2023 roku znajduje się plan zwiększenia do 350 km łącznej długości tras z dopuszczalną prędkością 200 km/h.

Podniesienie prędkości do 200 km/h - jak pisze "DGP" - to jednak trudna operacja. Wymaga m.in. zmiany geometrii toru i likwidację przejazdów na poziomie terenu (czyli budowę wiaduktów).

Zaskakujące, że do 200 km/h nie zakwalifikowała się linia między Warszawą a Poznaniem, której modernizacja ma ruszyć latem. Kolej tłumaczy to tym, że linia jest obciążona ruchem mieszanym o różnych prędkościach.

d46tr8d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46tr8d