Koleje Mazowieckie i WKD ogłosiły nowe rozkłady jazdy
Od 13 grudnia ubędzie kilku pociągów Kolei Mazowieckich; rozkład Warszawskiej Kolei Dojazdowej pozostanie praktycznie bez zmian - poinformowały w piątek władze obu spółek. Zgodnie z ich zapowiedziami, podwyżek cen biletów nie będzie, a pasażerowie mogą się spodziewać rozszerzenia strefy obowiązywania wspólnego biletu.
04.12.2009 | aktual.: 04.12.2009 13:14
Koleje Mazowieckie planują przewieźć w przyszłym roku 53 mln pasażerów - o 2 mln więcej, niż w tym roku. W nowym rozkładzie będzie 6 pociągów mniej niż obecnie. Będzie mniej połączeń na trasie z Warszawy do Skierniewic, Rembertowa czy Małkini. Będzie też więcej połączeń z Warszawy do Mrozów, Łochowa, Wołomina i Góry Kalwarii. Przybędzie pociągów pospiesznych - z 9 do 12.
Rozkład jazdy pociągów WKD praktycznie nie ulegnie zmianie. W dni powszednie będzie - tak jak do tej pory - jeździć 129 pociągów, a w świąteczne 76. W godzinach szczytu na obleganej trasie między Komorowem a Warszawą składy będą kursować co 7-10 minut. Niezmienione zostaną też godziny odjazdu - 20 minut po każdej pełnej godzinie do Grodziska Mazowieckiego i 10 minut przed każdą pełną do Milanówka.
Jak wyjaśnił członek zarządu woj. mazowieckiego odpowiedzialny za infrastrukturę Piotr Szprendałowicz, rozkłady jazdy obu przewoźników są zdeterminowane dotacjami, jakie spółki otrzymają w przyszłym roku z budżetu województwa. Wyjaśnił, że będzie to tyle samo pieniędzy, ile w 2009 r. - Koleje Mazowieckie dostaną 183,5 mln zł, a WKD 6,7 mln.
Zaznaczył, że obie spółki borykają się z brakiem taboru, co utrudnia ułożenie wygodniejszego dla pasażerów rozkładu. Tymczasowy prezes Kolei Mazowieckich Arkadiusz Olewnik powiedział, że przyszły rok będzie pod tym względem "krytyczny", ponieważ już w 2011 r. spółka spodziewa się dostawy 20 nowych składów. WKD planuje podpisać umowę na nowy tabor w przyszłym roku.
Szprendałowicz powiedział też, że trwają rozmowy z miastem Warszawą na temat rozszerzenia strefy obowiązywania wspólnego biletu na pociągi i komunikację miejską o nowe miejscowości. Zaznaczył, że to na razie robocze rozmowy, ale rozszerzenia strefy można się spodziewać już w przyszłym roku.
Koleje Mazowieckie należą do samorządu województwa. Obsługują pasażerski ruch kolejowy na Mazowszu. Szacuje się, że spółka ma 10 proc. udziału w rynku. Zatrudnia ok. 2,5 tys. pracowników. WKD obsługuje pasażerski ruch kolejowy na linii Warszawa Śródmieście - Grodzisk Mazowiecki, z odgałęzieniem w Podkowie Leśnej do Milanówka. Z połączenia korzysta dziennie około 26 tys. pasażerów.