Trwa ładowanie...

Kolejne miasto wprowadza miejskie rowery. Będzie można nimi jeździć za darmo

Bezpłatne miejskie rowery pojawią się na ulicach Ostrowa Wielkopolskiego we wrześniu Cztery stacje powstaną dzięki 32 milionom unijnego dofinansowania na projekt związany z działaniami niskoemisyjnymi w mieście.

Share
Kolejne miasto wprowadza miejskie rowery. Będzie można nimi jeździć za darmoŹródło: East News, fot: Reporter
d29eokk

Dwie pierwsze stacje staną przy ul. Towarowej oraz na budowanym obecnie parkingu buforowym pomiędzy stadionem a basenem miejskim. Dwie kolejne pojawią się na ostrowskim rynku oraz przy centrum przesiadkowym.

- Lokalizacje stacji nie są oczywiście przypadkowe. Chodzi o to, by pojawiły się one w miejscach, gdzie z jednego środka transportu można przesiąść się na inny. Na przykład z roweru skorzystamy przy ulicy Towarowej wychodząc z dworca, a na parkingu buforowym przy Paderewskiego, kiedy zostawimy tam samochód - tłumaczy prezes MZK Bartosz Ziółkowski. Jak zapewnia, wypożyczanie rowerów będzie bezpłatne.

Ostrowskie rowery będą wyposażone we wszelkie elementy niezbędne do wygodnej i bezpiecznej jazdy, m.in. w trzybiegową przerzutkę, automatyczne oświetlenie przednie i tylne, dzwonek, hamulce (ręczny i nożny), wodoodporne siodełko, szyfrowy kod i koszyk do przewożenia pakunków. Rama rowerów typu "unisex" umożliwia wygodne korzystanie niezależnie od płci i ubioru użytkownika. Koła mają 26 cali. Rowery będą również wyposażone w czujnik GPS.

Zobacz też, co składa się na cenę paliwa, którą widzimy na dystrybutorze:

W stacjach rowerowych znajdzie się 30 stanowisk oraz 20 rowerów. Kolorystyka pojazdów będzie odpowiadać użytej w miejskim logo, która wykorzystana zostanie również na nowych ostrowskich autobusach.

d29eokk

Rowery są częścią wspólnego projektu miasta, MZK oraz spółki Oświetlenia Uliczne i Drogowe, który dotyczy unowocześnienia transportu miejskiego oraz wdrożenia działań pozwalających na zmniejszenie zanieczyszczenia ostrowskiego powietrza. Wartość całego projektu wynosi 60 milionów złotych przy unijnym dofinansowaniu w wysokości 32 milionów złotych.

- Kupimy też 10 autobusów elektrycznych i 6 z silnikiem diesla, rozbudujemy inteligentny system zarządzania ruchem, a także wymienimy oświetlenie na energooszczędne na ostrowskich osiedlach. W ramach projektu powstanie również ponad 6 kilometrów ścieżek rowerowych i 5 punktów napraw rowerów. Wybudowane zostanie też centrum przesiadkowe - powiedziała prezydent Ostrowa Wlkp. Beata Klimek.

Jak podkreśliła prezydent, inwestycje są realizowane po to, by zachęcić mieszkańców do pozostawienia swoich samochodów w domu i korzystania z miejskiej komunikacji.

d29eokk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29eokk
d29eokk