Kolejne polskie produkty regionalne z unijnymi oznaczeniami
Kiełbasa krakowska sucha staropolska i czosnek galicyjski zostały wpisane do rejestru Komisji Europejskiej, tworzonego w ramach europejskiej polityki jakości i ochrony produktów wyjątkowych. Dzięki tym wpisom Polska ma już 42 takie produkty.
Informacją o nowych polskich produktach z unijnymi oznaczeniami pochwaliło się ministerstwo rolnictwa. Kiełbasa krakowska sucha staropolska trafiła do rejestru gwarantowanych tradycyjnych specjalności, a czosnek galicyjski - do rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych.
Sposób produkcji kiełbasy krakowskiej suchej staropolskiej wywodzi się z tradycji krakowskich kiełbas grubo krojonych, o których w wydanej w 1926 roku publikacji pt. "Krakowskie wyroby wędliniarskie – praktyczne wskazówki" o wyrobie wędlin pisze polski autor Andrzej Różycki - czytamy na stronie internetowej ministerstwa.
Do produkcji kiełbasy wykorzystuje się grubo rozdrobnione mięso wieprzowe klasy I. Nie bez znaczenia pozostają procesy peklowania, osadzania oraz wędzenia, a także wyraźnie wyczuwalne w smaku nuty pieprzu z delikatnym posmakiem gałki muszkatołowej i czosnku.
Zobacz też: Zakaz handlu w niedzielę. Kto może stanąć za ladą
Cechą charakterystyczną kiełbasy krakowskiej suchej staropolskiej jest widoczny po wzięciu pod światło cienkiego plasterka – tworzący się mozaikowy układ, tzw. witrażyk - tak ten specjał opisuje ministerstwo.
Z kolei czosnek galicyjski ma w sobie dużo alliny, czyli związku odpowiadającego za charakterystyczny czosnkowy smak. Ma fioletowo-różowe lub fioletowe zabarwienie łuski okrywającej, dużą główkę i małą liczbą ząbków w główce, dzięki czemu wielkość pojedynczego ząbka jest również większa w porównaniu do innych czosnków.
Obszar, gdzie się go wytwarza, leży na obszarze Galicji - ziem polskich, które w latach 1774-1918 należały do zaboru austriackiego.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl