Trwa ładowanie...

Znaczek pocztowy z kiełbasą. Poczta Polska chwali się nową emisją

Kiełbasa lisiecka znalazła się na nowym znaczku, który w poniedziałek Poczta Polska wprowadza do obiegu. To kolejna emisja z serii "Polskie produkty regionalne", która promuje nasze krajowe, unikatowe wyroby.

Share
Znaczek pocztowy z kiełbasą. Poczta Polska chwali się nową emisją
Źródło: poczta polska, Fot: Poczta Polska
d3r6lwp

Za znaczek z kiełbasą lisiecką, produkt regionalny rodem z Małopolski, trzeba zapłacić 6 zł. Został on wyprodukowany w 135 tysiącach egzemplarzy.

Lisiecka dołączy do innych produktów regionalnych, pokazanych już przez Pocztę Polską na znaczkach. Dotychczas pojawiły się już emisje z rogalem świętomarcińskim, miodem kurpiowskim, serem korycińskim, truskawką kaszubską i jabłkiem łąckim.

d3r6lwp

Co tak wyjątkowego jest w kiełbasie lisieckiej, że postanowiono umieścić ją na znaczkach? Poczta tłumaczy: produkowana jest z najlepszych gatunków mięs, większość jej składu stanowi szynka wieprzowa, a jedyne przyprawy użyte do produkcji to sól peklująca, świeży czosnek i biały pieprz mielony.

Zobacz też: Innowacje w Poczcie Polskiej

Lisiecka wywodzi się od kiełbasy krakowskiej, a pod własną nazwą znana jest od lat 30. XX wieku. W 2005 roku została wpisana na Listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a w 2010 r. - do unijnego rejestru jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Taką nazwą mogą być opatrzone jedynie kiełbasy wyprodukowane według tradycyjnej, skodyfikowanej receptury w granicach gmin Czernichów i Liszki w powiecie krakowskim.

d3r6lwp

Do tej pory do unijnego rejestru wpisanych zostało 19 produktów, m.in.: miód kurpiowski, rogal świętomarciński, ser koryciński swojski, truskawka kaszubska, andruty kaliskie, cebularz lubelski, chleb prądnicki, fasola korczyńska, jabłka grójeckie, jabłka łąckie.

Autorką znaczka z kiełbasą lisiecką jest Agnieszka Sancewicz. Znaczek ma wymiary 43 x 31,25 mm. Wyprodukowany został techniką offsetu i suchego tłoczenia, do produkcji użyty został papier fluorescencyjny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3r6lwp

Podziel się opinią

Share
d3r6lwp
d3r6lwp