Komisja finansów publicznych za projektem ustawy okołobudżetowej

Sejmowa komisja finansów publicznych pozytywnie zaopiniowała we wtorek projekt ustawy tzw. okołobudżetowej, która przewiduje m.in. zamrożenie wynagrodzeń w 2013 r. Komisja opowiedziała się za poprawką posła Jakuba Szulca z PO, odrzuciła wnioski opozycji.

Komisja finansów publicznych za projektem ustawy okołobudżetowej
Źródło zdjęć: © AFP | Spencer Platt/Getty Images/AFP

06.11.2012 | aktual.: 07.11.2012 06:31

Komisja rekomenduje poprawkę Szulca, która przewiduje wprowadzenie do ustawy o podatku akcyzowym m.in. definicji tzw. pośredniczącego podmiotu tytoniowego. Zgodnie z nią będzie nim podmiot prowadzący działalność w zakresie sprzedaży suszu tytoniowego oraz rolnik, który taki susz wyprodukował.

- Poprawka doprowadzi do sytuacji, by żaden podmiot nie został wyeliminowany z obrotu suszem tytoniowym - wyjaśnił Szulc. Dodał, że zmiana ma także na celu wprowadzenie ułatwień podmiotom prowadzącym składy podatkowe.

Komisja pozytywnie zaopiniowała także poprawkę Szulca, zgodnie z którą zaproponowane przez niego zmiany weszłyby w życie nie 1 stycznia 2013 r., jak cała ustawa okołobudżetowa, ale z chwilą ogłoszenia.

Wiceminister finansów Hanna Majszczyk tłumaczyła, że resort popiera takie rozwiązanie, bowiem dzięki nim przedsiębiorcy będą mieli więcej czasu na przygotowanie się do zmian przepisów akcyzowych, które mają wejść 1 stycznia 2013 r.

Komisja odrzuciła natomiast wszystkie poprawki zgłoszone przez opozycję, głównie przez posła Henryka Kowalczyka z PiS. Domagał się on np. skreślenia przepisów, które przewidują finansowanie w 2013 r. staży dla lekarzy z środków Funduszu Pracy. Kowalczyk argumentował, że celem tego funduszu jest wspieranie zatrudnienia, a nie dopłacanie do staży lekarskich.

Odrzucone zostały także poprawki Kowalczyka zmierzające do pozbawienia ministra finansów prawa do podwyższenia niektórych wynagrodzeń w drodze rozporządzenia. Podobny los spotkał poprawkę, która miała skreślić przepis pozwalający finansować wydatki na przygotowanie kadry narodowej do udziału m.in. w olimpiadzie.

- Chodzi o to, by nie zubożać funduszu wydatkami na cele inne, niż w nim założono. Środki na kadrę olimpijską są potrzebne, ale nie mogą powodować ubytku środków na rozwój kultury fizycznej powszechnej - tłumaczył poseł.

Nie znalazł też uznania wniosek Kowalczyka, by skreślić przepis, który zakłada, że składka Polski z tytułu członkostwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej będzie w 2013 r. finansowana z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Projekt ustawy okołobudżetowej przewiduje zamrożenie funduszu wynagrodzeń w 2013 r. (z pewnymi wyjątkami, np. dla służb mundurowych, czy pracowników szkół wyższych), zamrożona ma być też tzw. kwota bazowa dla urzędników zajmujących stanowiska kierownicze w administracji publicznej, czy maksymalne wysokości wynagrodzeń pracowników wynagradzanych według tzw. ustawy kominowej. Zamrożone będą także odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

Projekt zakłada włączenie do wyrobów opodatkowanych akcyzą suszu tytoniowego oraz obniżenie stawki akcyzy na niektóre wyroby niskoalkoholowe, np. cydr, którego - zdaniem MF - produkcja jest nieopłacalna właśnie z powodu wysokiego podatku. Planowana jest też podwyżka o ok. 5 proc. akcyzy na papierosy, co przełoży się na wzrost cen o ok. 68 gr za paczkę.

MF proponuje ponadto, by do końca 2013 r. obowiązywały ograniczenia związane z odliczaniem VAT przy zakupie samochodów z tzw. kratką i paliwa do nich. Zakłada także zasilenie Krajowego Funduszu Drogowego kwotą 165 mln zł, co ma pozwolić na sfinansowanie planów remontowych dróg krajowych w 2013 roku.

Wśród zmian przewidzianych w projekcie znajdują się także przepisy mające umożliwić w 2013 r. tworzenie w budżecie państwa rezerwy celowej przeznaczonej na wydatki budżetowe w wysokości odpowiadającej planowanemu przyrostowi dochodów związanych z dokonanymi zmianami organizacyjnymi.

Planowane są także zmiany rozszerzające zakres danych uzyskiwanych przez resort finansów na temat finansów samorządów oraz usprawniające proces ich przekazywania. Zgodnie z uzasadnieniem rządu do projektu, regulacja ta ma umożliwić ministerstwu otrzymywanie informacji o prognozowanych danych jednostek samorządu terytorialnego tylko w formie elektronicznej, przewiduje też wprowadzenie jednolitego wzoru wieloletniej prognozy finansowej dla jednostek samorządu terytorialnego.

Źródło artykułu:PAP
budżettytońustawa okołobudżetowa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)