Komisja PE przeciwko zakazowi sprzedaży papierosów slim i mentolowych
Komisja rynku wewnętrznego Parlamentu Europejskiego opowiedziała się we wtorek przeciwko zakazowi sprzedaży papierosów slim i mentolowych w Unii Europejskiej. Taki zakaz zawarty jest w projekcie dyrektywy tytoniowej, który przygotowała Komisja Europejska.
Opinię na temat projektu dyrektywy tytoniowej, przyjętą przez europosłów komisji rynku wewnętrznego, przygotowała polska europosłanka Małgorzata Handzlik (PO).
- Dodatki technologiczne niezbędne do produkcji tytoniu, a także dodatki tradycyjne, takie jak na przykład mentol, powinny zostać zachowane, ponieważ preferują je dorośli, świadomi swoich wyborów konsumenci, a nie dzieci czy młodzież. Z kolei papierosy typu slim są tak samo szkodliwe jak zwykłe papierosy. Jeśli więc nie decydujemy się na wprowadzenie zakazu sprzedaży wszystkich produktów tytoniowych, nie powinniśmy zakazywać tylko niektórych - powiedziała Handzlik.
- Powinniśmy zmniejszać atrakcyjność palenia tak, aby zniechęcić młodzież do sięgania po papierosy. Ważną rolę odgrywa tu opakowanie, które powinno być przestrzenią informacyjną, a nie reklamową, jak to jest obecnie - dodała.
Projekt nowelizacji unijnej dyrektywy tytoniowej zakłada, że opakowania papierosów i produktów tytoniowych będą musiały być w 75 proc. pokryte wizualnymi i słownymi ostrzeżeniami zdrowotnymi. Jeśli propozycja wejdzie w życie, to trzy czwarte paczki zajmą zdjęcia np. uszkodzonych organów wewnętrznych czy zniszczonych rakiem tkanek oraz komunikaty typu "palenie zabija".
W połowie maja na spotkaniu ministrów rolnictwa państw UE przedstawiciele 10 krajów skrytykowali projekt dyrektywy tytoniowej. Były to Polska, Grecja, Hiszpania, Włochy, Cypr, Węgry, Czechy, Bułgaria, Rumunia oraz Chorwacja, która wkrótce dołączy do Unii. Zdaniem tych państw projekt dyrektywy uderza w sektor tytoniowy i może doprowadzić do utraty wielu miejsc pracy. W mediach pojawiły się opinie, że spowoduje wzrost szarej strefy i spadek wpływów budżetowych.
Zdaniem Komisji mitem jest jednak przekonanie, że Europejczycy są przeciwni propozycjom nowej dyrektywy. Wskazuje ona na badanie Eurobarometru z 2012 roku, z którego wynika, że aż 76 proc. obywateli UE popiera umieszczanie na paczkach obrazkowych ostrzeżeń o paleniu; 73 proc. jest za umieszczaniem na paczkach dodatkowych zabezpieczeń, które mają ograniczyć podrabianie papierosów, nawet jeśli miałoby to podwyższyć ich cenę, a 63 proc. popiera zakaz sprzedaży papierosów smakowych. KE przekonuje, że każdego roku palenie zabija prawie 700 tys. osób w Europie.
Przeciwko projektowanej dyrektywie opowiadają się też polscy plantatorzy tytoniu. Rolnicy obawiają się, że spadnie zapotrzebowanie na polski tytoń.
Polska jest największym producentem gotowych wyrobów tytoniowych i drugim co do ilości producentem tytoniu w UE. W naszym kraju jest 6 fabryk, które zatrudniają 6 tys. osób. Tytoń uprawia 14,5 tys. gospodarstw rolnych. 70 proc. produkcji trafia na eksport. W 2012 r. wartość eksportu wyniosła 1 mld zł, co oznacza, że sprzedaż branży tytoniowej stanowi 36 proc. wartości eksportu rolno-spożywczego.
Głosowanie projektu dyrektywy tytoniowej w komisji środowiska PE przewidziane jest na 10 lipca, a głosowanie plenarne - w pierwszej połowie września.
Z Brukseli Łukasz Osiński