Trwa ładowanie...
d4b4ien

Komornicy zapłacą Vat, ale... kas fiskalnych nie będą mieć. Resort wierzy w ich uczciwość

Komornicy od 1 października będą musieli płacić podatek od towarów i usług - poinformował w czwartek PAP wiceminister finansów Jarosław Neneman. Dotąd osoby wykonujące ten zawód nie były objęte VAT.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Komornicy zapłacą Vat, ale... kas fiskalnych nie będą mieć. Resort wierzy w ich uczciwość
(WP.PL, Fot: PAP/Marcin Bielecki)
d4b4ien

Komornicy od 1 października będą musieli płacić podatek od towarów i usług - poinformował w czwartek wiceminister finansów Jarosław Neneman. Dotąd osoby wykonujące ten zawód nie były objęte VAT.

- W naszym przekonaniu nie ma wątpliwości, że komornicy są podatnikami podatku od towarów i usług - powiedział Neneman. - Prowadzą działalność gospodarczą, tak jak inne grupy zawodowe, ponoszą ryzyko, otrzymują wynagrodzenie - dodał.

Decyzja MF w tej sprawie ma formę nowej interpretacji przepisów podatkowych. Jest ona związana, jak zaznaczył Neneman, m.in. z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. - To była dla nas inspiracja, by przeciąć tę wątpliwość i dostosować polskie prawo do standardów Unii - powiedział wiceminister.

d4b4ien

Jednocześnie resort finansów przygotowuje rozporządzenie, które ma zwolnić komorników z obowiązku prowadzenia kas fiskalnych. - Naszym zdaniem nie ma potrzeby, by komornicy stosowali kasy fiskalne, bo mamy wrażenie, że obrót będzie tu całkowicie udokumentowany, nie grozi nam szara strefa - zaznaczył Neneman.

Podatek komornicy będą płacić według standardowej stawki - 23 proc., od 1 października. Ponieważ mogą rozliczać się kwartalnie, pierwsze pieniądze pochodzące z tego podatku wpłyną do budżetu zapewne dopiero na początku przyszłego roku.

W resorcie finansów nie ma jednak szacunków, jak nowa wykładnia wpłynie na dochody budżetowe. - Celem tej zmiany nie jest zwiększenie dochodów budżetowych, ale doprowadzenie polskiego stanu prawnego do zgodności z przepisami prawa UE - podkreślał Neneman.

Dotąd komornicy nie płacili VAT, bo od 2004 roku obowiązywała interpretacja prawna, która ich zwalniała z tego podatku. - Po szczegółowej analizie ostatniego orzecznictwa sądowego doszliśmy do przekonania, że najwyższa pora aby decyzje sprzed 11 lat zmienić - powiedział wiceminister finansów.

d4b4ien

Podziel się opinią

Share
d4b4ien
d4b4ien