Komorowski: energetyka i fundusze VC polami działania dla Luksemburga

Energetyka odnawialna, gaz z łupków oraz fundusze Venture Capital to najbardziej oczekiwane przez Polskę pola inwestycji z Luksemburga - mówił prezydent Bronisław Komorowski, otwierając w czwartek w Warszawie Polsko-Luksemburskie Forum Biznesowo-Finansowe.

Komorowski: energetyka i fundusze VC polami działania dla Luksemburga
Źródło zdjęć: © AFP | IAN LANGSDON

08.05.2014 10:55

Jak mówił Komorowski, w jego przekonaniu angażowanie się w Polsce działających w Luksemburgu funduszy Venture Capital jest niezmiernie ważne, ponieważ inwestują one przede wszystkim w innowacje, których rozwój jest dla Polski koniecznością. - W najbliższych latach, korzystając ze środków UE, będziemy inwestować w wiedzę, kompetencję, zdolności innowacyjne - przypomniał prezydent. Dodał, że Polska to jedyny kraj Europy Środkowej z silnym rodzimym przemysłem IT, który wytwarza prawie 5 proc. PKB i rośnie w tempie 14 proc. rocznie.

Komorowski mówił też, że w obliczu sytuacji na wschodzie Polska jeszcze silniej optuje za dokończeniem prawdziwego europejskiego jednolitego rynku energii i poważną refleksją nad unią energetyczną. Jednolity rynek wymaga inwestycji w infrastrukturę i wytwarzanie energii - mówił prezydent, zachęcając jednocześnie do inwestycji w polskie projekty, w tym źródła odnawialne i wydobycie gazu z łupków.

Prezydent zauważył, że Polska pozostaje regionalnym liderem w przyciąganiu zagranicznych inwestycji, ale zauważył, że Luksemburg jest dla Polski miejscem najpoważniejszych zagranicznych inwestycji kapitałowych. - To polskie zaangażowanie to sygnał, że wchodzimy na nowy etap rozwoju, że nie tylko zabiegamy o inwestycje, ale sami uzyskujemy coraz większe zdolności do inwestowania na zewnątrz - podkreślał.

Wielki Książę Luksemburga Henryk mówił z kolei, że jego kraj chce być centrum innowacyjności, a w dziedzinie finansów oferuje wyrafinowane produkty i usługi o zasięgu globalnym. Ale Luksemburg to coś więcej niż światowe centrum finansowe; rozwinęliśmy przemysł, logistykę, czyste technologie energetyczne czy technologie lotnicze i kosmiczne - mówił. Przypomniał, że Luksemburg eksploatuje 50 komercyjnych satelitów. - W kosmosie zajmujemy znacznie więcej miejsca niż na Ziemi - żartował.

Monarcha zwrócił uwagę, że Luksemburg jest wielkim węzłem logistycznym, a Polska wydaje się być idealnym partnerem, żeby "wspólnie łączyć wschód z zachodem".

Dyrektor generalny luksemburskiej Izby Handlowej Carlo Thelen przypomniał z kolei, że w Luksemburgu mieszka 5 tys. obywateli Polski; to najbardziej otwarta gospodarka Europy, a globalni gracze z Luksemburga, jak ArcelorMittal, Goodyear czy Amazon działają w Polsce.

Źródło artykułu:PAP
gaz z łupkówenergetykabronisław komorowski
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)