Kompletujesz wyprawkę szkolną? UOKiK przyjrzał się produktom. Oto wyniki
Najpierw przyjrzeli się tornistrom, teraz wzięli pod lupę koszulki, szorty, spodnie dresowe, worki szkolne, plecaki, buty. Inspekcja Handlowa sprawdziła, czy zawierają niebezpieczne substancje oraz czy mają błędy w oznakowaniu.
To już kolejna analiza produktów w ramach #UOKiKTestuje. Ostatnio Urząd wziął pod lupę tornistry szkolne. Tym razem sprawdził jakość pozostałych produktów, które rodzice kompletują dla uczniów w ramach wyprawki szkolnej.
Inspektorzy skontrolowali 83 sklepy, 8 hurtowni i 14 producentów, importerów lub dystrybutorów. Przyjrzeli się 685 partii odzieży dla dzieci - były to m.in. koszulki, spodenki, dresy, bluzy, spodnie sportowe oraz polary. Wynik? Nieprawidłowości wykryto w 97 partiach.
Jak przyznają inspektorzy, w 12 proc. produktów wykryto złe oznakowanie. Najczęściej pojawiał się błąd przy oznaczaniu materiału, a ściśle rzecz ujmując: brak polskiej nazwy - na przykład "cotton" zamiast "bawełna" i "polyester" zamiast "poliester".
Uchodźcy na granicy Polski. „Wsparcie jest absolutnym obowiązkiem humanitarnym”
W części badanych produktów materiał nie był oznakowany wcale lub był mylący (zapisany w niewłaściwej kolejności). Dodatkowo, na niektórych partiach odzieży brakowało nazwy, adresu producenta lub występowały różnice w składzie na wszywce i etykiecie.
Co więcej? Eksperci zakwestionowali 40 proc. partii odzieży ze względu na jakość ubrań - chodziło o różnice między rzeczywistym składem, a tym, który deklarował producent. "Na przykład w chłopięcych spodniach dresowych miało być 85 proc. bawełny i 15 proc. poliestru, a okazało się, że w rzeczywistości zawierają one 63,4 proc. bawełny, 36,6 proc. poliestru" - podaje urząd.
Dodatkowo, eksperci sprawdzili produkty na obecność niebezpiecznych substancji. Chodzi m.in. o substancje CMR - kadm, ołów, formaldehyd i wielkopierścieniowe węglowodory aromatyczne, które osiadają na włóknach w czasie procesu produkcji. W laboratorium inspektorzy zbadali 90 partii odzieży. Wśród nich nie wykryto żadnej z niebezpiecznych substancji.