Trwa ładowanie...
dc68ppx

Koniec nauczycielskich przywilejów

Prawie 200 tys. nauczycieli dostaje po 200-300 zł miesięcznie tylko za to, że pracują na wsi. Mają też inne prawa i korzyści. MEN chce je zlikwidować. Jednak o swoje przywileje powinni bać się nie tylko wiejscy pedagodzy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koniec nauczycielskich przywilejów
(Fotolia, Fot: contrastwerkstatt)
dc68ppx

Nauczycielom zatrudnionym w mieście do 5 tys. mieszkańców i na wsi należy się dodatek wiejski, wprowadzony w czasie stanu wojennego. To 10 proc. wynagrodzenia zasadniczego - pisze "Gazeta Wyborcza". Wysokość dodatku waha się w zależności od stanowiska. I tak nauczyciel dyplomowany dostaje 311 zł, mianowany - 256 zł, kontraktowy - 235 zł, stażysta - 226 zł.

Pedagodzy mają również prawo do własnego ogródka, czyli terenu o powierzchni do 2500 m.kw. Działkę musi zapewnić samorząd, a przywilej ten pozostaje nawet po przejściu na emeryturę.

Za pracę na wsi przysługuje też dodatek mieszkaniowy, a jego wysokość leży w gestii gminy. Średnio to ok. 50 zł, ale są tacy włodarze, co dają tylko symboliczną złotówkę.

dc68ppx

- Czasy i ustrój się zmieniły, sytuacja nauczycieli też i dziś nikogo do pracy na wsi nie trzeba zachęcać - mówi szefowa MEN Joanna Kluzik-Rostkowska.

Jak zauważa, dodatki wiejskie czy prawo do ogródka nie mają już uzasadnienia i pora je zlikwidować.

Dziś nauczyciel dyplomowany zarabia przeciętnie 5000 zł - na tle zarobków na wsi nie jest to zła pensja, a koszty utrzymania są niższe niż w mieście - wskazuje minister.

Minister Kluzik-Rostkowska chce również zrobić generalny przegląd przepisów związanych z polską edukacją. Jak mówi należy zdecydować, czy punktowo wykreślać z Karty nauczyciela przepisy, czy rozwiązać sprawę kompleksowo, to znaczy zastąpić Kartę nowoczesną ustawą.

dc68ppx

Ile zarabiają nauczyciele w Polsce

Od 1 513 do 3 109 zł - tyle wynoszą stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli od 1 września 2014 r. To oznacza, że nauczyciele nie dostali podwyżek drugi rok z rzędu.

W przypadku nauczycieli z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym pensje wynoszą odpowiednio: 2 265 zł dla stażystów, 2 331 zł - dla kontraktowych, 2 647 - dla mianowanych, a 3 109 zł dla dyplomowanych.

W porównaniu z ubiegłym rokiem nie zmieniła się także ustalana w ustawie budżetowej kwota bazowa; wynosi 2 717,59 zł. Jest ona podstawą do ustalania średnich wynagrodzeń nauczycieli, a więc te także pozostały bez zmian.

dc68ppx

W odniesieniu do nauczycieli stażystów gwarantowane Kartą Nauczyciela średnie wynagrodzenie wynosi w przypadku stażystów 2 717,59 zł, kontraktowych - 3 016,52 zł, mianowanych - 3 913,33 zł, a dyplomowanych - 5 000,37 zł miesięcznie. Dodajmy też, że najniższe nauczycielskie wynagrodzenie zasadnicze jest mniejsze od ustawowej płacy minimalnej (1 680 zł). Może więc być stosowane tylko wtedy, gdy nie stoi w sprzeczności z przepisami o płacy minimalnej - to znaczy, gdy dodatki powiększają tę pensję do poziomu przynajmniej 1 680 zł. Rząd zamroził też pulę pieniędzy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

Oferty pracy z całej Polski. Kliknij i sprawdź najnowsze ogłoszenia!

dc68ppx

Podziel się opinią

Share
dc68ppx
dc68ppx