Trwa ładowanie...
dn1uqya

Koniunktura w przemyśle przetwórczym stabilizuje się na niskim poziomie - IRG SGH

6.7.Warszawa (PAP) - Koniunktura w przemyśle przetwórczym wykazuje powolne oznaki stabilizacji, są one jednak na niskim poziomie, a wartości wskaźników koniunktury są ciągle ujemne...

dn1uqya
dn1uqya

6.7.Warszawa (PAP) - Koniunktura w przemyśle przetwórczym wykazuje powolne oznaki stabilizacji, są one jednak na niskim poziomie, a wartości wskaźników koniunktury są ciągle ujemne - wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej.

"Wartość wskaźnika koniunktury IRG SGH w przemyśle przetwórczym w czerwcu 2009 roku zwiększyła się o 1 punkt w stosunku do maja br. i wynosi -11 punktów. Poprawę koniunktury odnotowano tylko w sektorze prywatnym. Sygnały wiosennego ożywienia koniunktury z pewnym opóźnieniem docierają do firm publicznych" - napisali Elżbieta Adamowicz i Konrad Walczyk, autorzy badań.

Z danych IRG wynika, że w czerwcu opinie przedsiębiorstw o zmianach poziomu produkcji oraz portfela zamówień były zróżnicowane.

"Firmy prywatne odnotowały ich spadek, podczas gdy publiczne informują o wzroście tych zmiennych. Zamówienia eksportowe nieznacznie maleją. Zatrudnienie rośnie, ale tylko w firmach publicznych. Prywatne nie odnotowały zmian zatrudnienia" - oceniają ekonomiści.

dn1uqya

Ich zdaniem kondycja finansowa przedsiębiorstw uległa pogorszeniu.

"Nieznacznie pogorszyły się także nastroje przedsiębiorców. W najbliższych miesiącach przedsiębiorstwa oczekują pogorszenia koniunktury" - oceniają eksperci IRG SGH.

Badania wskazują, że zmniejszają się różnice wartości sald wszystkich pytań testu koniunktury w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

"Co może być sygnałem stabilizowania się koniunktury na stosunkowo niskim poziomie" - napisano w komentarzu. (PAP)

bg/ gor/

dn1uqya
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dn1uqya