Trwa ładowanie...
d3wbx0m

Konsorcjum Neconde kupiło 45 proc. udziałów w koncesji w Nigerii za 585 mln USD

01.12. Warszawa (PAP) - Konsorcjum Neconde, z udziałem Kulczyk Investments, podpisało umowę kupna 45 proc. udziałów w koncesji wydobywczej w Nigerii za 585 mln USD - poinformował...

Share
d3wbx0m

01.12. Warszawa (PAP) - Konsorcjum Neconde, z udziałem Kulczyk Investments, podpisało umowę kupna 45 proc. udziałów w koncesji wydobywczej w Nigerii za 585 mln USD - poinformował Kulczyk Oil Ventures w komunikacie prasowym. KOV ma możliwość wzięcia udziału w konsorcjum (z udziałem na poziomie 20 proc.) za łączną kwotę ok. 162,5 mln USD, jeśli pozyska finansowanie do końca marca 2012 roku.

Konsorcjum kupiło udziały w koncesji OML 42. Właścicielem pozostałych 55 proc. udziałów jest Nigerian National Petroleum Company (NNPC). NNPC poinformowała, że przekaże swoje udziały spółce Nigerian Petroleum Development Company, która będzie operatorem bloku.

"Do końca marca 2012 r. KOV ma możliwość wzięcia udziału w konsorcjum Neconde z udziałem na poziomie 20 proc. (z efektywnym 9 proc. udziałem w OML 42) za łączną kwotę ok. 162,5 mln USD, przy założeniu sfinalizowania transakcji przez KOV 31 marca 2012 r." - poinformowała spółka w komunikacie.

"W przypadku, gdy KOV nie pozyska środków na spłatę zadłużenia wynikającego z finansowania pomostowego, zarząd powierniczy uzgodniony między spółkami zostanie zniesiony i KI stanie się beneficjentem w pełnym zakresie (uprawnień korporacyjnych i majątkowych) w odniesieniu do udziałów KOV w konsorcjum Neconde" - podano w raporcie.

d3wbx0m

Cena koncesji wyniosła 585 mln USD. Z tej kwoty 435 mln USD zostało zapłacone przez partnerów konsorcjum, przy czym Kulczyk Investments zapłacił, w formie finansowania pomostowego, kwotę przypadającą na KOV (ok. 162,5 mln USD). Pozostałe 150 mln USD z całkowitej ceny nabycia zostało pokryte przez finansowanie dłużne Neconde.

"Sytuacja na światowych rynkach finansowych jest obecnie bardzo zmienna, dlatego KOV potrzebuje czasu, aby wybrać właściwy moment na pozyskanie finansowania i rozsądnej wyceny. Musimy uzbroić się w cierpliwość i przyglądać się rozwojowi sytuacji na rynkach kapitałowych" - powiedział PAP Jakub Korczak, wiceprezes ds. relacji inwestorskich i dyrektor operacji w Europie Środkowo-Wschodniej w KOV.

Według wstępnych szacunków niezależnej firmy RPS z maja tego roku, przypadające na KOV rezerwy wynoszą 25,2 mln baryłek ropy w kategorii "best estimate".

Koncesja zajmuje obszar 814 kilometrów kwadratowych. (PAP)

morb/ ana/

d3wbx0m

Podziel się opinią

Share
d3wbx0m
d3wbx0m