Trwa ładowanie...

Konta emerytalne Polaków zwaloryzowane. ZUS podał kwotę. Robi wrażenie

- O 450 mld zł zwiększył się stan kont i subkont ubezpieczonych w wyniku przeprowadzona w czerwcu rocznej waloryzacji składek. Dla porównania zeszłoroczny przyrost wyniósł niemal 281 mld zł - poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

W czerwcu ZUS waloryzuje kapitał emerytalny ok. 24 mln PolakówW czerwcu ZUS waloryzuje kapitał emerytalny ok. 24 mln PolakówŹródło: East News, fot: Jakub Kaminski
d2ix23y
d2ix23y

Co roku w czerwcu ZUS waloryzuje kapitał emerytalny ok. 24 mln Polaków. To oznacza jedno: podwyżkę i to nie małą.

ZUS właśnie zakończył proces waloryzacji rocznych składek emerytalnych, kapitału początkowego i środków na subkoncie. Wskaźniki waloryzacji składek i waloryzacji subkonta przekładają się na wysokość przyszłej emerytury.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Statistica. Krajowy Rejestr Długów

- Do waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie i subkoncie ubezpieczonego na 31 stycznia 2022 r. przyjęliśmy wskaźnik 114,40 proc. dla składek emerytalnych zewidencjonowanych na koncie i 109,20 proc. dla środków zewidencjonowanych na subkoncie - wyjaśnia prof. Uścińska.

d2ix23y

Dodała, że łącznie o ponad 450 mld zł zwiększył się kapitał na kontach ubezpieczonych. Dla porównania zeszłoroczny przyrost wyniósł niemal 281 mld zł.

Zakład podał, że dane z dokonanych waloryzacji rocznych będą w najbliższych dniach udostępnione na profilach ubezpieczonych na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Kolejnym krokiem jest przygotowanie informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) według stanu na 31 grudnia 2022 r.

Polacy dowiedzą się, ile mają na koncie emerytalnym

Informację o stanie konta ubezpieczonego w ZUS otrzyma każdy urodzony po 31 grudnia 1948 r., który choćby przez chwilę w swoim życiu podlegał pod powszechny system ubezpieczenia społecznego i co za tym idzie, na którego koncie w ZUS zaewidencjonowano choćby jedną składkę.

Z informacji ZUS adresat dowie się, ile na swoim koncie emerytalnym zgromadził składek w wysokości nominalnej oraz po przeprowadzanej przez ZUS co roku waloryzacji.

d2ix23y

Tak jak w ubiegłym roku ZUS udostępni te dane przez internet, na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Od 2020 r., zgodnie z przepisami Zakład nie wysyła już papierowych listów, chyba że poprosi o to klient.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2ix23y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ix23y